FORUM O KONIACH MA£OPOLSKICH
Styczeñ 05, 2025, 19:31:04 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
  Strona g³ówna Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj siê Rejestracja  
  Poka¿ wiadomo¶ci
Strony: [1] 2
1  OG£OSZENIA / Stanówka / Odp: BARNABA -kary : Maj 04, 2014, 12:29:49
Zdecydowanie praktyczne rozwi±zanie,mniej skoków, wiêksza skuteczno¶æ,hodowcy lepiej przygotowuj± klacze do stanówki ,oszczêdzaj±c czas i pieni±dze.Cieszy ekonomiczne podej¶cie do hodowli,coraz wiêcej krycia na jeden skok za 100z³.,zw³aszcza z daleka,bo wystarczy wybadaæ owulacjê,raz przyjechaæ,pokryæ i mieæ prawie pewne ,gdy¿ krycie naturalne jest o wiele skuteczniejsze od inseminacji.Przypominam ¿e do krycia jednym skokiem trzeba siê umawiaæ dzieñ przed przyjazdem.¯ywotno¶æ nasienia BARNABY to co najmniej 4 dni,wiêc lepiej przyjechaæ wcze¶niej.
2  KONIE / Ogiery / Odp: Ogier po xx lub od xx : Marzec 12, 2013, 10:14:17
Raczej tak ale trzeba go do tego przyzwyczaiæ.Ne jest nadmiernie pobudliwy jak Tabex czy Lubañ . 
Zaczynaæ lepiej jesieni± lub zim± kiedy popêd jest mniejszy.Z klaczami zapoznaæ przez s±siedztwo
w boksach aby siê go nie ba³y a ogier uzna ich dominacjê.Wybieg powinien byæ du¿y,zaokr±glony.
Pierwszy raz ³±czê ogiera z klaczami kiedy koñ jest po skoku z rêki i zmêczony pod siod³em.
Ogier tabunowy bêdzie kry³ wtedy kiedy trzeba,nie czê¶ciej ni¿ raz na dobê ,inaczej grozi to zapaleniem macicy albo os³abieniem nasienia.Powodzenia.
3  KONIE / Ogiery / Odp: LUBAÑ : Luty 28, 2013, 11:13:22
Wszystkie uznane ogiery ma³opolskie s± dotacyjne. Lubañ to bardzo dobry koñ,potomstwo po nim jest ros³e,mocne i chêtne do pracy lecz niezbyt urodziwe.Przy kryciu zbyt pobudliwy,ale w jego wieku ¶wiadczy tak¿e o potencjale i zdrowiu mimo ¿e chodzi³ po ró¿nych punktach i nie ka¿dy sobie z nim radzi³.
A co u niego teraz ,kiedy by³ w naszej okolicy wygl±da³ dobrze ,bez oznak staro¶ci,mia³ du¿e powodzenie u klaczy.
4  OG£OSZENIA / Og³oszenia / Odp: Klacz ma³opolska po Wolant po Arcus xx, programowa ,zaprzêgi : Luty 26, 2013, 15:40:20
Programowa obecnie nie jest.Je¿eli jest w programie jako kontynuacja kwalifikacji na starych zasadach ,to z niego wypadnie po zmianie w³a¶ciciela. Odchowywanie ¼rebi±t nic nie zmienia,wie o tym ka¿dy kto ma klacze przyjête warunkowo.Pytanie czy jej potomstwo bêdzie programowe na nowych zasadach?,my¶lê ¿e nie.
5  OG£OSZENIA / Og³oszenia / Odp: Klacz ma³opolska po Wolant po Arcus xx, programowa ,zaprzêgi : Luty 25, 2013, 15:27:32
£adna koby³ka,programowa nie jest.
6  OG£OSZENIA / Stanówka / Odp: BARNABA -kary : Listopad 25, 2012, 14:25:36
BARNABA zostaje u nas na przysz³y sezon.
Dobrze sprawuje siê w stajni,na pastwisku z wa³achami,problemy zdrowotne usta³y,próbowany
w rekreacji z powodzeniem pod siod³em i w zaprzêgu.
Mo¿liwo¶æ stanówki za 100z³.od jednego skoku,do uzgodnienia.
7  KONIE / O koniach ma³opolskich / Odp: Dotacje unijne do klaczy : Wrzesieñ 09, 2012, 10:20:11
Dotacje bêd± na pewno,a¿ cel programu zostanie osi±gniêty.Mog± zmieniæ zasady przyst±pienia
bo becne, czyli 2 ¼rebaki na 5 lat, nie zapewniaj± ochrony w rasie ma³opolskiej .Jednym z g³ównych
celów programu jest zachowanie plenno¶ci gatunków,a jak mo¿na selekcjonowaæ na t± cechê
je¿eli klacze pozostaj± ja³owe.Pozosta³e zalety naszych koni jak;dzielno¶æ ogólnou¿ytkowa,zdrowie,
charakter,wytrztma³o¶æ na trudne warunki,cierpliwo¶æ ,³agodno¶æ ,w³a¶nie plenno¶æ,mo¿emy sprawdziæ kiedy ¿rebna klacz wychowuje ¿rebaka i codziennie co¶ tam robi ,jak nie pod siod³em to
przynajmniej w zaprzêgu.Dotowanie klaczy na obecnych zasadach a tym bardziej uznawanie do licencji aby by³o ¶wiadectwo pokrycia nie zmusza hodowców do ¿adnej selekcji ani wysi³ku przy lepszym odchowie potomstwa.
8  OG£OSZENIA / Og³oszenia / Odp: Pomó¿ koniom z Korabiewic!!! : Sierpieñ 19, 2012, 13:30:46
Do dzia³alno¶ci takich ¶rodowisk jestem nastawiony wrogo.Ci ludzie pieni±dze by mieli gdyby zajeli siê konkretn± i potrzebn± robot±. Mogli by siê zaj±æ np.organizowaniem skupów koni i odpowiednim transportem ich do ubojni.Znaj± siê przecie¿ na tym lepiej od wszystkich i s± do¶æ przepisowi w zakresie dobrostanu zwie¿±t.Pomog³o by to wielu hodowcom sprzedaæ nikomu niepotrzebne konie,które s± czêsto zagro¿eniem dla ludzi, a ich utrzymanie kosztuje.Za te pieni±dze hodowcy chcieli by finansowaæ edukacjê swoich dzieci,aby nie musieli w przysz³o¶ci zajmowaæ siê hodowl±.Problemem naszym jest brak popytu na konie rze¼ne ,w skali kraju te konie s± obci±¿eniem, które blokuje rozwój hodowli a ludzi ,czêsto wielkich mi³o¶ników koni, skazuje na ubustwo.
9  KONIE / Poradnik hodowcy / Odp: Zadaj pytanie :) : Lipiec 22, 2012, 12:07:59
Je¿eli te plemniki jedne s± szybkie a drugie ¿ywotne to znaczy ¿e klacz kryta im wcze¶niej przed owulacj± tym bardziej da ¼róbkê ,za¶ dopuszczona w czasie pêkniêtego jajeczka lub dobê wcze¶niej czy dobê po owulacji da raczej ogierka .¯ywotno¶æ nasienia ogierów wynosi od 4dni (ogiery stare ,s³abe kondycyjnie ,rasy wysoko hodowlane)do a¿ 11dni jak np. HEBAB kiedy by³ m³odszy i nasienie by³o badane do inseminacji.Do planowania p³ci trzeba znaæ d³ugo¶æ rui klaczy ,jest ona zmienna ,zale¿y od pory roku ,kondycji hodowlanej ,u¿ytkowania danej klaczy a takrze s±siedztwa (czy w stajni jest ogier).Owulacja jest zwykle w przed dzieñ zakoñczenia rui,jajo gotowe do zap³odnienia jest ok. dobê i  czeka na pierwszego plemnika .albo mêskiego który jest szybszy ,albo ¿eñskiego kiedy mêskie ju¿ obumr± .
W naturze wiêcej rodzi siê osobników ¿eñskich , bo takie s± potrzeby zachowania gatunku ,a w hodowli wszystko zale¿y od cz³owieka.Od jednej klaczy chcemy mieæ klaczkê, od innej ogierka,zale¿nie jakie mamy plany odno¶nie przychówku,ostatnio lepiej siê sprzedaj± dobre wa³achy ni¿ klacze licencyjne.Wa¿niejsze od tego co ma ¼rebiê pod ogonem jest to, aby spe³nia³o nasze oczekiwania hodowlane pod wzglêdem harakteru i budowy.Wychodowanie choæby jednego ogiera z licencj± da hodowcy wiêksz± s³awê ni¿ dziesi±tki najlepszych klaczy ,zw³aszcza ostatnio w rasie ma³opolskiej.
10  KONIE / Poradnik hodowcy / Odp: Zadaj pytanie :) : Lipiec 15, 2012, 13:37:50
Bardzo proszê lech58,choæ to ma³o odkrywcze co napisa³em to jednak u nas wiêkszo¶æ k³opotów ma zwi±zek z niew³a¶ciwym odrobaczaniem .Pisze Pan ¿e konie s± odrobaczone a tak nie jest nigdy i nigdzie,mo¿na siê o tym przekonaæ badaj±c ka³ w laboratorium weterynaryjnym ,lub samemu pod lepszym mikroskopem.Kosztuje to badanie 30z³ ,warto zrobiæ aby dobraæ odpowiedni ¶rodek i ustaliæ dawkê.Je¿eli s± np. larwy gza to dawka powinna byæ nawet 4razy mocniejsza ,ale to przy powtórzeniu ,pierwsza dawka normalna ¿eby nie zakorkowaæ konia.Lekarz naszego rejonu (autorytet weterynaryjny )przed ka¿d± porad± pyta jak odrobaczane i kiedy.       
Je¿eli chodzi o planowanie p³ci ¼rebaka to ja od kilku lat pos³ugujê siê metod± podobn± do ludzkiej odkryt± bardzo dawno a opracowan± na ¶wiecie i zaraz w Polsce chyba w latach 60-ych.W necie s± tysi±ce stron na ten temat tak¿e fora,dotycz±ce koni g³ównie w jêzyku angielskim. Genetycznie cz³owiek od innych ssaków np. konia niewiele siê ró¿ni i sprawy rozrodu s± podobne uwzglêdniaj±c odpowiednie cykle. W LZHK temat ten by³ poruszany na szkoleniach osób prowadz±cych punkty kopulacyjne ok.10 lat temu. W naszej stajni skuteczno¶æ metody wynosi ok 85%,b³êdy s± u klaczy trudniejszych do za¼rebienia albo przy ogierach starych w s³abej kondycji.Wtedy stosujê skoki w czasie owulacji tak jak inseminacjê i prawdopodobieñstwo ogierka jest prawie pewne.
11  KONIE / Poradnik hodowcy / Odp: Zadaj pytanie :) : Lipiec 12, 2012, 09:32:13
Wiek ogiera nie ma znaczenia w tym przypadku, z wiekiem po starych ogierach  czê¶ciej wychodz±   ogierki,ma to zwi±zek ze s³abn±cym nasieniem a wiêc skuteczne krycie jest w czasie owulacji. Upo¶ledzenie ¼rebaka mo¿e byæ od starej matki,takiej 18+ ale bardziej zale¿y od ¿ywienia klaczy na pó³ roku przed stanówk± oraz w czasie ci±¿y . Teraz ¼rebaka i klacz nale¿y odpowiednio odrobaczyæ a stajniê zdezynfekowaæ . Konie na tydzieñ wyprowadziæ na czyste postwisko pod wiatê .Zadaszenie na pastwisku  dobrze wypryskaæ ¶rodkiem przeciw owadom AGITA.
12  OG£OSZENIA / Stanówka / BARNABA -kary : Maj 31, 2012, 09:32:43
Stanówka og. BARNABA po EMIR.
Krycie naturalne,cena 500z³ za pokrycie ,transport klaczy 1z³/km.,pensjonat 10z³/doba, ze ¿rebakiem 20z³.
¯rebaki odsady do zobaczenia na miejscu.
Punkt kopulacyjny SÊTKI 78
                           21-307 ULAN
                           GÓRSKI GABRIEL  tel.83 3555951
                                                           501-491-496
13  INNE / Pogaduszki / Odp: ¯yczenia : Marzec 08, 2012, 11:30:12
Samych radosnych dni Wam ¿yczymy nasze drogie Panie.
Realizacji Waszych planów i marzeñ ,mi³o¶ci szalonej ,kwiatów ca³a ³±ka i ksiêcia na ma³opolskim rumaku.
8 marca 2012r.
14  OG£OSZENIA / Og³oszenia / Odp: Koby³a ma³opolska AORTA : Luty 20, 2012, 09:35:43
Koby³a AORTA sprzedana.
Trójka zaprzêgowa gniada -oferta sprzeda¿y na promocyjnym allegro.
Kupiê klacz ma³opolsk± siw± jabkowit± z karego ,wzrost ok.160 cm.,wiek ok.10 lat ,bonitacja 80pkt.+,typ orjêtalny ,programowa.
Oferta wa¿na do koñca lutego .
Kupiê sanie metalowe -typ szlachecki .
15  OG£OSZENIA / Og³oszenia / Odp: Koby³a ma³opolska AORTA : Styczeñ 23, 2012, 09:18:42
Ogierki DULUB i HEJDUK sprzedane.
Klacz AROZA zaje¿d¿ona pod siod³o i w zaprzêgu.
Oferta sprzeda¿y koni na Allegro.
Strony: [1] 2
Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

bhpelblag opowiadamy klubbeardedcollie amazonsolidarnosc pinsiont-twarzy-greya