FORUM O KONIACH MA£OPOLSKICH
Grudzieñ 17, 2024, 08:45:08 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1] 2 |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Pomnik ogiera Ramzes  (Przeczytany 17157 razy)
0 u¿ytkowników i 3 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
brumby
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 318


« : Grudzieñ 13, 2011, 15:22:05 »

'Jak dziedzictwo narodowe w Wojcieszkowie obracano w perzynê"

   autor: Jerzy Kirzyñski  na stronie http://www.wiadomosci24.pl/

"Po wojnie najmniejszych szans nie dano pa³acowi z XVIII/XIX w., hrabiego Tadeusza Platera-Zyberk i jego córki Marii, znajduj±cemu siê w Wojcieszkowie ko³o £ukowa. W tym roku wydano wyrok na stajniê, w której urodzi³ siê Ramzes - pó¼niej uznany za filar niemieckiej hodowli koni sportowych.

Znakomicie prezentuj±cy siê w konkursie skoków Ramzes trafi³ do barona Klemensa von Nagel w Westfalii. Z³amanie ko¶ci pêcinowej zakoñczy³o karierê sportow±. Wtedy te¿ zaczê³a siê kariera hodowlana, w której okaza³ siê najwybitniejszym reproduktorem pó³krwi w okresie powojennym.

Po jego u¶pieniu baron rozes³a³ do hodowców ca³ego ¶wiata informacjê:
"Opu¶ci³ ten ¶wiat w 30. roku ¿ycia ogier RAMZES (po Rittersporn xx - Jordi po Schagya x-3) hodowli p. Marii Plater-Zyberk w Wojcieszkowie (Polska), jedno z wielkich i niepowtarzalnych zjawisk rodzaju koñskiego. Op³akujemy go jak dobrego i szlachetnego przyjaciela. Wielu, którzy podziwiali Ramzesa i jego potomstwo, bêdzie pamiêta³o o nim ze smutkiem i wdziêczno¶ci±". Okrzykniêty reproduktorem minionego stulecia, uznany za filar niemieckiej hodowli koni sportowych, Ramzes jest po dzi¶ dzieñ najlepsz± wizytówk± polskich angloarabów.

20 lipca 2001 r. radni gminy Wojcieszków, w my¶l ustawy o zabytkach, podjêli uchwa³ê o objêciu niszczej±cej stajni ochron±. Piêæ lat pó¼niej przeznaczyli 100 tys. z³ na remont budynku. Wójt przedstawiaj±c, w lokalnej prasie ("Wspólnota £ukowska" nr 3. z 16-22 stycznia 2007 r.) inwestycje, jakie czekaj± gminê,
zapowiedzia³: „Przymierzamy siê te¿ do remontu zabytkowej stajni, znajduj±cej siê obok szko³y. Chcemy to miejsce zaadoptowaæ na Muzeum Regionalne. Mogliby¶my tam przechowywaæ taki sprzêt jak wozy, sanie, cembrowiny studzienne, ¿arna itp. Dyrektor Maraszkiewicz, lubelski konserwator zabytków, obieca³ nam pomóc, tak¿e finansowo”.

Widaæ muzeum to niechciane dziecko, gdy¿ budynku ani zaadoptowano, jak zapowiada³ wójt rozpierany nadmiernym optymizmem, ani te¿ nie zaadaptowano na atrakcyjny obiekt na turystycznej trasie województwa lubelskiego. Nie sposób nie wspomnieæ o tym, ¿e na miejscowym cmentarzu pochowana jest trzecia ¿ona Henryka Sienkiewicza Maria z Babskich, a noblista urodzi³ siê niedaleko Wojcieszkowa, w Woli Okrzejskiej.

Walcz±ca o uratowanie stajni Ramzesa,wspomniana ju¿ J. Jó¼wik otrzyma³a w 2008 r. opiniê z dyrekcji Krajowego O¶rodka Badañ i Dokumentacji Zabytków, ¿e w³a¶ciciel jest zobowi±zany do zabezpieczenia obiektu i zachowania dla przysz³ych pokoleñ, a ponadto zobligowany do jego ratowania.

W dziesi±t± rocznicê wpisania stajni Ramzesa do rejestru zabytków robotnicy uzbrojeni w ³omy, wspomagani kopark±, ostatecznie rozprawili siê z niechcianym budynkiem.

Gruz rozsypano po gminnych drogach…"


Zapisane
jasiek
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 1700


« Odpowiedz #1 : Grudzieñ 13, 2011, 16:07:39 »

Pewnie jaki¶ UB-ek siê uw³aszczy³ na maj±tku i mu stajnia przeszkadza³a.
Zapisane
brumby
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 318


« Odpowiedz #2 : Grudzieñ 13, 2011, 20:42:35 »

Tak sobie my¶lê, co by zrobi³ z takim obiektem jaki¶ cywilizowany naród, który  chwali siê tradycjami hodowlanymi?
1. postawi³by w tym miejscu takiemu koniowi pomnik ?
2. zebra³by wszelkie jego mo¿liwe fotografie i powiesi³by na ¶cianach?
3. to samo zrobi³by z fotografiami jego najwybitniejszego potomstwa?
4. wymalowa³by na ¶cianie drzewo genealogiczne potomstwa, ¿eby nawet nieuk hipologiczny widzia³, jaki wp³yw na hodowle ¶wiatow± ten koñ wywar³?
4. wyda³ jaki¶ gustowny folderek w trzech jêzykach zagranicznych?
5. urz±dzi³ sklep z pami±tkami ?

Nasz naród, który oczywi¶cie te¿ che³pi siê ró¿nymi tradycjami ma niestety tylko urzêdników (samorz±dowych, OZHK Lublin, PZHKM), którym oczywi¶cie takie pomys³y nigdy do g³owy nie przyjd±, a je¶li przyjd± to akurat trafi± w zupe³nie przeciwny wylot organizmu.  Nie mamy tradycji. Mamy za to koparkê


Zapisane
jasiek
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 1700


« Odpowiedz #3 : Grudzieñ 13, 2011, 20:46:17 »

My nie jeste¶my narodem, tylko tani± si³± robocz±. Przypominam, ¿e ¶rednia pensja w tym kraju wynosi nieco ponad 500 euro netto. Tak, tak, to nie ¿arty. Ka¿dy kto bêdzie chcia³ to zmieniæ zostanie zmieciony. Chyba Mackiewicz powiedzia³, ¿e Niemcy robili z nas bohaterów, a Sowieci zrobili z nas gówno.
Zapisane
brumby
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 318


« Odpowiedz #4 : Grudzieñ 13, 2011, 21:08:52 »

Nie, sami z siebie to robimy. Tym razem za pomoc± kartki do glosowania i koparki. I dlatego ¶rednia p³aca wynosi 200 euro brutto. My¶lê, ¿e na jaki¶ sensowny projekt ze stajni± po Ramzesie mo¿na  by³o wyci±gn±æ przynajmniej 10 000 euro dotacji.
Zapisane
korsarz
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 192


« Odpowiedz #5 : Grudzieñ 13, 2011, 21:09:38 »

Racja jasiek. Ale s± te¼ tacy urzêdnicy pañstwowi bo jak nazwaæ inaczej prezesów spó³ke skarbu pañstwa, którzy maja na rêke po 90 tys miesiêcznie. I zero odpowiedzialno¶ci przy tym.No bo jak spó³ka jest na gie³dzie to wszytsko mo¿e siê zdarzyæ. Patrzmy KGHM. Jedno s³owo i ju¼ straty milionowe...

A co do wyburzeñ. No có¼ znam przyk³±dy z w³±snego podwórka gdzie zabytki burzono,...by postawiæ galeriê handlow±.Kwestia doj¶cia do konserwator. Albo do jego portfela niestety szybciej. Oczywi¶cie sprawê zamieciono pod dywan. Firma da³a kasê na odrestaurowanie obrazu w na Uniwerku i bjest git... Teren wart pewnie z kilkana¶cie baniek.
Zapisane
ja¶ko
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 215


« Odpowiedz #6 : Grudzieñ 15, 2011, 09:02:31 »

wpis usuniêty
Zapisane
Mustafa 64
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 23


« Odpowiedz #7 : Grudzieñ 21, 2011, 10:32:57 »

Koni podobnych do Ranzesa by³o w Polsce przedwojennej du¿o.
Potrzebne by³y jako wierzchowce reprezentacyjne dla oficerów .W Wojcieszkowie remonty wojskowe robiono nawet dwa razy
do roku. Z Ramzesem by³o inaczej z powodu wojny . Jak opowiadali dworzanie ,Jordek (tak nazywa³ siê w Wojcieszkowie)
by³ lichym ¼ebakiem,lecz Pani Hrabina musia³a siê na nim poznaæ od pocz±tku,inaczej nie ratowano by go po ciê¿kiej kontuzji.
Podobno d³ugi czas wisia³ na wyci±gu podwieszony na pasach.
Ciekawi mnie kiedy dok³adnie wyjecha³ do Niemiec, czy zosta³ sprzedany,czy zrabowany.
Od kiedy nazywa³ siê Ramzes .
Czy Maj±tek Wojcieszków upad³ w czasie reformy rolnej,czy tak jak Dwór Sobole na pocz±tku wojny,a jego spatkobierca zgin±³
w Powstaniu Warszawskim.
Szkoda stajni oczywi¶cie,lecz trudno wymagaæ aby wiêkszo¶æ radnych mia³a sentyment do historii polskiej hodowli ,a dobro
i bezpieczeñstwo dzieci jest zawsze celem nadrzêdnym.
Zapisane
brumby
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 318


« Odpowiedz #8 : Grudzieñ 21, 2011, 11:08:12 »

http://www.wojcieszkow.pl/historia_pl.html  tu masz trochê wiadomo¶ci. Rozwi±zania zawsze siê znajd±, tylko my mamy sk³onno¶æ do tych najwygodniejszych. Gmina Wojcieszków zapewne oprócz dzia³alno¶ci w³a¶cicieli maj±tku nie ma ¿adnych powodów do historycznej chluby. Obowi±zkiem radnych jest szacunek  dla dziedzictwa kulturowego i jego ochrona, a czym¶ takim mamy tu do czynienia. Nawet je¶li jest to hodowla koni.
Zapisane
jasiek
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 1700


« Odpowiedz #9 : Grudzieñ 21, 2011, 12:22:59 »

Czêsto te wiêksze pa³ace by³y wyburzane zaraz po wojnie. Du¿o zale¿a³o od miejscowego czerwonego kacyka. Niedaleko mnie te¿ wyburzono przepiêkny pa³acyk, per³ê architektury XIX wieku, bo ku³ w oczy.
Zapisane
brumby
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 318


« Odpowiedz #10 : Grudzieñ 21, 2011, 13:10:34 »

Wyjąwszy Warszawę, to nowy "porządek" społeczny zniszczył zaraz po wojnie więcej tzw. substancji kulturalnej narodu niż dwie wojny światowe i trzy powstania.
Zapisane
jasiek
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 1700


« Odpowiedz #11 : Grudzieñ 21, 2011, 13:21:33 »

Wyj±wszy Warszawê, to nowy "porz±dek" spo³eczny zniszczy³ zaraz po wojnie wiêcej tzw. substancji kulturalnej narodu ni¿ dwie wojny ¶wiatowe i trzy powstania.

Nie ma co Warszawy wyjmowaæ. Po wojnie wiêcej czerwony rozebra³, ni¿ Powstanie i Niemcy wyburzyli. Ca³a Marsza³kowska, ¦wiêtokrzyska, tereny pod PKiN, to wszystko by³o w miarê dobrze zachowane, piêkne kamienice by³y rozbierane, by ust±piæ pola socrealowi. To wypalanie Warszawy przez Niemców by³o po wojnie przerysowane, ¿eby ukryæ architektoniczne zbrodnie czerwonego.
Zapisane
misiek11
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 63


« Odpowiedz #12 : Grudzieñ 24, 2011, 11:14:27 »

Czy ten Ramzes to ten z loga pzhkm??
Zapisane
maciejka.14
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 108


« Odpowiedz #13 : Grudzieñ 25, 2011, 16:38:19 »

Tak, Ramzes jest na logo PZHKM
Zapisane
Redaktor
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 1


« Odpowiedz #14 : Marzec 23, 2012, 09:11:30 »

Dziêkuj±c "brumby" za przywo³anie mego artyku³u traktuj±cym o bezwzglêdnym rozprawieniu siê z pozosta³o¶ci± po stajni Ramzesa nie mogê nie wspomnieæ o, ¿yczliwych sprawie, wpisach m.in. "korsarza".  Sytuacja z przyzwoleniem na popadanie w ruinê  budynku stajni jest tym trudniejsza do zrozumienia, ¿e od wielu lat wójtem oraz przewodnicz±cym Rady Gminy w Wojcieszkowie/powiat £uków/ s±... d³ugoletni i uznani hodowcy koni.
Dziwnie, fa³szywie zabrzmia³, w o¿ywionej dyskusji, g³os skrywaj±cy siê za nickiem "ja¶ko", z osobistym atakiem na moj±  osobê. Tak jak siwa broda nie czyni mêdrcem, tak przez to, ¿e jestem starszy o wiele lat od Autora wpisu, nie  powinno pomieszaæ na tyle, w Jego rachunkach, ¿eby przypisaæ mi "zmianê nazwiska  przed wojn±". Na lito¶æ, Panie Januszu, urodzi³em siê w 1950 r. i jestem o rok m³odszy od urzêduj±cego wójta, naszego wspólnego znajomego. To, ¿e chcia³em zostaæ jego nastêpc± nie mo¿e byæ  powodem do pomawiania mnie, obra¿ania, a tym samym dyskredytowania mnie w oczach Czytelników. Podwa¿ania zaufania do dziennikarza, osoby zaufania spo³ecznego.
Po ukoñczeniu szko³y podstawowej w Wojcieszkowie, liceum, studiów podj±³em pracê w prasie milicyjnej, policyjnej. W latach 1992-1995 by³em rzecznikiem Komendanta G³ównego Policji w Warszawie. Mam dwóch doros³ych synów, starszy -niedawno- obroni³ pracê doktorsk±.
Co mam im i ich ¿onom , swojej 86-letniej matce i licznym Czytelnikom powiedzieæ kiedy jedna z najwa¿niejszych osób w mojej rodzinnej gminie, w której od wielu lat ju¿ nie mieszkam, przypisuje mi m.in.,. ¿e :" pan Kirzyñski przed wojn± nazywa³ siê inaczej /.../trzydzie¶ci lat do ty³u s³u¿y³ w pewnej organizacji /.../ pisze pierdo³y i ci±ga siê po S±dach"? Przyznam , to s±  nieznane mi "fakty".
 "Ja¶ko"  zapewne potrafi i zechce  udokumentowaæ podane przez siebie oskar¿enia wobec mnie, je¿eli nie- to  domagam siê przeproszenia mnie na "Forum O Koniach Ma³opolskich", wyst±pienia  do Administratora o usuniêcie szkaluj±cego mnie wpisu, a tak¿e przeproszenia mnie we "Wspólnocie £ukowskiej".
Na zakoñczenie powo³am siê na wpis "brumby": "  Tak sobie my¶lê, co by zrobi³ z takim obiektem jaki¶ cywilizowany naród, który chwali siê tradycjami hodowlanymi? /.../  Nasz naród, który oczywi¶cie te¿ che³pi siê ró¿nymi tradycjami ma niestety tylko urzêdników /.../. Nie mamy tradycji. Mamy za to koparkê".
Wypowied¼ ta koresponduje z przes³aniem Józefa Pi³sudskiego: " Kto nie szanuje i nie ceni swojej przesz³o¶ci, nie jest godzien szacunku tera¼niejszo¶ci ani prawa do przysz³o¶ci".
Serdecznie Pañstwa pozdrawiam, przepraszam za zbyt obszerne przedstawienie bolesnej dla mnie sprawy. Liczê, ¿e "ja¶ko"   nie  da mi powodu do dochodzenia swoich racji na drodze s±dowej, a   w  niedalekiej przysz³o¶ci odbêdziemy wspóln± konn± przeja¿d¿kê.
Zapisane
Strony: [1] 2 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

weganizm amazonsolidarnosc gangddp bhpelblag opowiadamy