to, co pokazujecie nazywa siê krzy¿ak:) Nie ma nic wspólnego z nachrapnikiem, raczej jedynie z ozdob±. W kawalerii IIRP py³ nieregulaminowy(!!!),ale zwyczajowo przyjêty w I Pu³ku Szwole¿erów Józefa Pi³sudskiego. Wystêpowa³ TYLKO w og³owiach oficerskich razem z zawieszk± z pó³ksiêzycem ( jak u szwole¿erów Napoleona) pod podgardlem. Z czasem upowszechni³ sie w ca³ej kawalerii a nawet mozna spotkaæ fotografie oficerów piechoty (którym przys³ugiwa³ koñ i poczet) których konie wystêpuj± w takim w³asnie og³owiu z krzy¿akiem i rozet±.
Taki krzy¿ak wykona kazdy wprawniejszy rymarz, choæ wazne, zeby by³ dobrze pomy¶lany i umocowany:) No i warto pomysleæ, by rozeta nie by³a zbyt ciê¿ka i lu¼no zawieszona, bo wówczas stuka konia w czo³o i nasadê nosa, a to jest raczej ma³o komfortowe dla zwierzaka:)
W razie potrzeby, s³u¿ê wiedz±:)
Pozdrawiam!!
__________________________________________________________
i jeszcze je¶li mogê, dwa s³owa odno¶nie fotek:)
Pierwszej nie skomentujê....powiedzmy dlatego, ze zbyt ma³o widaæ:)
Trzecia to troche kombinacja og³owia ¿o³nierskiego i krzy¿aka. Do tego sadz±c po podpiersniku, tak¿e siod³o jest ¿o³nierskie....kolejny przerost formy nad tre¶ci±.
za to na drugiej fotce widaæ w³asnie rz±d i og³owie oficerskie, z regulaminowym, podwójnym kie³znem i krzy¿akiem w³asnie. Oficer, w barwach korpusu weterynarii. Postaæ znana sympatykom Szwadrony Niepo³omice, z którym ów ofcer wystepuje zazwyczaj podczas przemarszów z okazji ¶wi±t oficjalnych.
Na tej fotografii bym siê wzorowa³ i do tego przykladu zleca³ wykonanie rozety.