poszperawszy, znalaz³em rysunek takich strzemion......na rycinie z austryjackiej instrukcji artyleryjskiej. Punca mo¿e byc póŸniejsza, orze³ek....hmm, mo¿e byÌ, ze to CK sygnatura odbioru. Zafrapowa³o mnie to mocno:) jak cos jeszcze znajde, dam znaÌ.
A "S" moÂże, choc nie musi oznaczac "sollingen" co w tym przypadku nie musi oznaczac producenta a raczej materiaÂł - stal szlachetnÂą, bardziej odpornÂą na rdzĂŞ. Mniej wiĂŞcej tak, jak dziÂś na nierdzewkĂŞ mawia siĂŞ "inox".
Mam za to proÂśbĂŞ o "inwentarkĂŞ" strzemion. NajchĂŞtniej kilkanascie dokÂładnych fotek plus wymiary, im wiĂŞcej tym lepiej:)
i prosze o kontakt na priv, mam coÂś, co CiĂŞ na pewno ucieszy:) Tylko pliki sÂą duÂże, wiĂŞc lepiej sÂłaĂŚ na priv.
Pozdrawiam
____________________________________________________________________
MyÂślaÂłem o takich strzemionach. Co prawda to juz chyba XIX wieczne, ale majÂą wygodnÂą szeroka stopkĂŞ, dostosowanÂą do twardego dosiadu, zwanego "maneÂżowym", jaki stosowano przed wprowadzeniem naturalnego systemu Caprilliego.



Na niektórych obrazach przedstawiaj¹cych polskich szwole¿erów doby napoleoùskiej mo¿na znlaeŸÌ w³asnie takie strzemiona. S¹ wê¿sze ni¿ orientalne ale zdecydowanie szersze od nowoczesnych. Myslê, ze wynika³y z potrzeb i sposobu jazdy. Bardzo podobne strzemiona do dzis stosuje siê w stylu West.