poszperawszy, znalaz³em rysunek takich strzemion......na rycinie z austryjackiej instrukcji artyleryjskiej. Punca mo¿e byc pó¼niejsza, orze³ek....hmm, mo¿e byæ, ze to CK sygnatura odbioru. Zafrapowa³o mnie to mocno:) jak cos jeszcze znajde, dam znaæ.
A "S" mo¿e, choc nie musi oznaczac "sollingen" co w tym przypadku nie musi oznaczac producenta a raczej materia³ - stal szlachetn±, bardziej odporn± na rdzê. Mniej wiêcej tak, jak dzi¶ na nierdzewkê mawia siê "inox".
Mam za to pro¶bê o "inwentarkê" strzemion. Najchêtniej kilkanascie dok³adnych fotek plus wymiary, im wiêcej tym lepiej:)
i prosze o kontakt na priv, mam co¶, co Ciê na pewno ucieszy:) Tylko pliki s± du¿e, wiêc lepiej s³aæ na priv.
Pozdrawiam
____________________________________________________________________
My¶la³em o takich strzemionach. Co prawda to juz chyba XIX wieczne, ale maj± wygodn± szeroka stopkê, dostosowan± do twardego dosiadu, zwanego "mane¿owym", jaki stosowano przed wprowadzeniem naturalnego systemu Caprilliego.
Na niektórych obrazach przedstawiaj±cych polskich szwole¿erów doby napoleoñskiej mo¿na znlae¼æ w³asnie takie strzemiona. S± wê¿sze ni¿ orientalne ale zdecydowanie szersze od nowoczesnych. Myslê, ze wynika³y z potrzeb i sposobu jazdy. Bardzo podobne strzemiona do dzis stosuje siê w stylu West.