Jakie sÂą najbardziej popularne i najczĂŞÂściej stosowane metody w rozrodzie koni mÂłp ?
To znaczy przypuszczam, ze krycie z rêki wci¹¿ jest najbardziej powszechne, ale zastanawiam sie jak u was z dostêpnoœci¹ innych metod, jak z ich wykorzystaniem, zainteresowaniem hodowców.
W hodowli koni arabskich z roku na rok co raz to wiĂŞkszy odsetek klaczy nie widuje ogiera.
W hodowli angloarabów przyk³adowo klacze ochabskie od wielu juz lat sa tylko i wy³¹cznie inseminowane.
A z drugiej strony znam miejsce, gdzie ogier chodzi sobie ze swoimi klaczami, jest grzeczny, potulny i podporz¹dkowany w stadzie, a mamuœki razem z ojcem odchowuj¹ dzieciaki...rebnoœÌ wysoka, ogier szczesliwy, zrównowa¿ony i bardzo "rozsadny" przy kryciu klaczy.
Dlatego chcialam spytac jak jest u was, czy konwencjonalnie, czy mniej konwensjonalnie, nowoczesnie czy tradycyjnie.
HucuÂły, koniki polskie i folbluty majÂą zakaz inseminacji, muszÂą sobie radziĂŚ tej moÂżliwoÂści. W hodowli koni maÂłopolskich inseminacja jest metodÂą dostĂŞpnÂą, ale czy szeroko wykorzystywanÂą ? jaki jest jej udziaÂł w rozrodzie ?
________________________________________________________________
http://www.hij.com.pl/art.php?dzial=hodowla&id=abc_cz17.htmDynamiczny rozwój sztucznej inseminacji obserwujemy od po³owy lat 80. Najwiêkszym powodzeniem z uwagi na relatywnie niskie koszty w stosunku do du¿ej skutecznoœci cieszy siê inseminacja nasieniem œwie¿ym. W Niemczech ma ona zastosowanie u oko³o 75% klaczy, podczas gdy u oko³o 2% stosuje siê nasienie mro¿one, a pozosta³e klacze s¹ kryte w sposób naturalny. Liczby te jednak uwzglêdniaj¹ wszystkie rasy hodowane w tym kraju, w tym tak¿e rasy, u których obowi¹zuje zasada krycia naturalnego. Bior¹c pod uwagê tylko grupê koni sportowych, procent klaczy krytych w sposób naturalny jest znacznie ni¿szy, na korzyœÌ inseminacji, szczególnie nasieniem œwie¿ym.