FORUM O KONIACH MA£OPOLSKICH
Grudzieñ 17, 2024, 17:35:29 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Nowa kategoryzacja ogierów  (Przeczytany 55378 razy)
0 u¿ytkowników i 3 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
jasiek
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 1700


« Odpowiedz #60 : Luty 06, 2011, 15:28:50 »


¦wietne maj± folbluty uznane do krycia. My z naszymi Zagonami i Chefami jeste¶my 100 lat za... Irlandczykami. Jako ciekawostka, kryje tam te¿ naszej hodowli Lim:

http://www.sporthorse-data.com/d?i=10435785
Zapisane
boswell
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 466



« Odpowiedz #61 : Luty 07, 2011, 19:22:37 »

Cyt.Jasiek:
"Nadal czekam, ¿eby kto¶ mnie przekona³ ..
1) Urzêdnik wie lepiej który ogier jest lepszy, wzglêdnie, ¿e program hodowlany napisany przez komisjê bêdzie lepszy ni¿ programy hodowlane poszczególnych hodowców. Jedyny argument tutaj, to taki, ¿e hodowcy siê nie znaj±, a urzêdnicy siê znaj±. Czekam tylko, ¿eby kto¶ to napisa³."

Czê¶æ tych urzêdników to chyba tak¿e praktycy?
Przekonaæ mog³oby Cie chyba tylko je¿d¿enie w teren tak zwany.
Jaki program hodowlany Z politowaniemCo? na 1 co ma jakis program jest 20 jak nie lepiej, co nie maja ¿adnego,kryja bo blisko,bo ³adny albo dlatego ¿e w³a¶nie cos tam osi±gn±³,wiêc i moja kobylina po nim da czempiona jak nic.  Chichot
Jesli mieliby¶my uzywaæ s³owa Hodowca en masse to obawiam sie ¿e przyt³aczaj±co wiêcej bêdzie tych którym warto by by³o jednak ¿eby urzednik powiedzia³ czym mog± kryæ....
Ba-niektórym warto by mówic z kim maj± mieæ dzieci-mo¿e patologia by siê tak nie mnozy³a...... Spoko

Tak na marginesie to z wiêkszo¶ci± argumentów sie zgadzam-ale trzeba sobie porównaæ ilu jest tych ¶wiat³ych hodowców a ilu-niekoniecznie...i czym w takim wypadku skoñczy³aby sie samowolka typu "wolnoæ tomku w swoim domku",nie ma licencji,nie ma programów-a ka¿dy sobie rzepkê skrobie.
Zapisane
jasiek
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 1700


« Odpowiedz #62 : Luty 07, 2011, 19:50:59 »

Napisa³a¶ dok³adnie to co s±dzi³em, ¿e my¶l± zwolennicy licencji dla ogierów. Hodowcy w swojej masie s± g³upi i siê nie znaj±. Niestety, ale muszê siê z tym zgodziæ. Sam te¿ tak to widzê. Chcia³em tylko, ¿eby kto inny to napisa³. Póki co w Polsce ¶wiadomo¶æ hodowlana jest ¯ADNA.

Pozostaje druga kwestia, czy mo¿na ograniczaæ wolê g³upim ludziom. G³upota jest wzglêdna. G³upim siê jest jedynie w oczach innych. Je¶li raz uznacie, ¿e mo¿na, to w przysz³o¶ci kto¶ mo¿e niebezpiecznie przesun±æ granicê g³upoty, tak, ¿e sami siê za ni± znajdziecie. W t± stronê to wszystko zmierza niestety. Co to jest patologia? To te¿ bardzo wzglêdne jest. Ludzie wiod± szczê¶liwe ¿ycie, a dla nas mog± siê wydawaæ patologi± i chc±c im "pomóc" mo¿na ich bardzo skrzywdziæ.

No i nasuwa siê jeszcze trzecie pytanie - czy dla tej masy ignorantów warto nara¿aæ na ograniczenia innych, tych którzy maj± swoje wizje? Oczywi¶cie 90% tych wizji mo¿e byæ realizowana w ramach istniej±cego systemu licencji, w koñcu dobre ogiery licencje zwykle dostaj±. Ale co z tymi 10%? Czy nie stracimy przez to kolejnego Fina? Taki Frazes te¿ wg komisji siê nie nadawa³ i mia³ nie zostaæ ogierem, nie szkoda by by³o? Ile "Frazesów" zosta³o wykastrowanych w ostatnich 60 latach?

Zapisane
Stacho
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 130


« Odpowiedz #63 : Luty 07, 2011, 20:46:03 »

zgadzam siê z ja¶kiem, ogiera trzeba spróbowaæ potomstwem, dlatego popieram arabiarzy. Ofir mia³ znaczne wady pokrojowe, ale Janów zaryzykowa³ i pokry³ nim dobre klacze i efekt by³ super: Wielki Szlem, Witra¿, Wyrwid±b-Wind. Objawienie Ameryki Bask o ma³y figiel "po jajach" nie dosta³, ale w porê go kupili i siê okaza³o, ¿e potomstwo dobre. W sumie dotacyjne ogierki to i tak materia³ rze¼ny, wiêc czemu nie dopu¶ciæ do rozrodu ogierów zacnych rodowodowodowo a bez ZT. Luron nie zda³ zak³adu i po powrocie do Prudnika nie skaka³, ale po odpowiedniej pracy zacz±l i potomstwo kica. A ile wnucz±t i prawnucz±t Kwarteta w wiêkszym sporcie chodzi, a synowie owego dobrzy byli. Nie zawsze super sportowiec geny przeka¿e.
Zapisane
amazonka80
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 500


« Odpowiedz #64 : Luty 07, 2011, 22:42:47 »

¯eby sprawdziæ ogiera na podstawie potomstwa.... trzeba mieæ jak±¶ stawkê po danym ogierze! A przy takiej du¿ej ilo¶ci ogierów -jakie¶ 230 to ile bêdziecie mieli tego potomstwa! Nawet najlepsze ogiery kryj± niewiele! To po co trzrymaæ 16-19 letnie ogiery, które nie mia³y ani dobrego potomstwa ani wyników sportowych! Mo¿e nie jest to dopracowane, ale s³uszne! Ale powinna byæ furtka, ¿e jak ogier trafi w dobre rêce i wybije siê w sporcie na wysokim poziomie, bêdzie móg³ znów kryæ!
Zapisane
jasiek
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 1700


« Odpowiedz #65 : Luty 07, 2011, 23:27:42 »

¯eby sprawdziæ ogiera na podstawie potomstwa.... trzeba mieæ jak±¶ stawkê po danym ogierze! A przy takiej du¿ej ilo¶ci ogierów -jakie¶ 230 to ile bêdziecie mieli tego potomstwa!

I to jest drugi bardzo dobry argument za systemem z licencjami. Mo¿na na niego spojrzeæ jak na dobrowolne ograniczenie siê hodowców do pewnej wybranej liczby ogierów, po to, by zdobyæ rzeteln± informacjê o ich warto¶ci hodowlanej. Znów jednak mo¿na to rozwi±zaæ systemem rekomendacji i zachêt, a nie zakazów i dotacji.
Zapisane
Marta
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 212



« Odpowiedz #66 : Luty 21, 2011, 19:47:20 »

http://www.pzhk.pl/docs/2011-mlp.xls
W tym roku s± podane kategorie. Sporo ogierów ma B, a nawet A. Nie ma ¿adnego E.
Rozumiem, ¿e I, II i III to stary podzia³ (jakie by³y zasady?).
Co oznaczaj± puste kratki?
Zapisane
ar...?
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 2362



« Odpowiedz #67 : Luty 21, 2011, 19:53:55 »

Mi³o, ¿e jest w nim trochê wiêcej informacji ni¿ zazwyczaj.
Zapisane
montana
Administrator
U¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 1575



« Odpowiedz #68 : Luty 21, 2011, 19:55:15 »

ot co, to samo w³asnie mia³am pisaæ, jestem pod wra¿eniem, ze takie dodatkowe kolumny sie pojawi³y w tym wykazie
Zapisane
ar...?
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 2362



« Odpowiedz #69 : Luty 21, 2011, 20:09:10 »

Nie to ¿eby mi ich brakowa³o, ale czemu w wykazie nie ma m.in.:

Puszczyka, Arbona, Efekta (tego po Kwartet)?
Zapewne braków jest wiêcej?

£±ck oferuje nasienie jednego z ogierów z listy skre¶lonych.
http://stadolack.home.pl/indexm.php?id=162&r=4&ret=index2.php%3Fr%3D4
Zapisane
jasiek
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 1700


« Odpowiedz #70 : Marzec 04, 2011, 09:56:03 »

Nie to ¿eby mi ich brakowa³o, ale czemu w wykazie nie ma m.in.:

Puszczyka, Arbona, Efekta (tego po Kwartet)?
Zapewne braków jest wiêcej?

W wykazie s± te ogiery, które zosta³y zg³oszone do OZHK do krycia na dany sezon, a nie te które maj± papiery na krycie.
Zapisane
ar...?
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 2362



« Odpowiedz #71 : Marzec 04, 2011, 11:11:01 »

Dziekujê za wyja¶nienie.
Zapisane
Marta
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 212



« Odpowiedz #72 : Marzec 30, 2011, 11:54:49 »

W nowym HiJ (wiosna 2011) jest do¶æ obszerny artyku³ o kategoryzacji. Jeszcze nie mia³am czasu przeczytaæ.
Zapisane
bask
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 70


« Odpowiedz #73 : Kwiecieñ 07, 2011, 10:35:45 »

Ja przeczyta³am i niestety wnioski s± takie, ¿e autorka artyku³u argumentuje na rzecz "licznego potomstwa zamiast warto¶ciowego potomstwa gdzie licz± siê punkty i nic wiêcej " dla pañstwowych ogierów (z wyj±tkami potwierdzaj±cymi regu³ê )Pozwala to na ³atwe uzyskanie przez pañstwowe ogiery kategorii B i A (ogiery tanie i zarazem maj±ce dostêp do du¿ych stadnin klaczy pañstwowych) Szczególnie widaæ to w rasie ma³opolskiej gdzie gros ogierów to ogiery pañstwowe.

Tym sposobem pañstwowe ogiery bêd± bez w±tpienia w nied³ugim czasie "elyty" po ZT  z rezultatem np 78/89/79(ogólny/uje¿d¿enie/skoki) i oczywi¶cie zaoszczêdz± na karierze sportowej ogiera wysy³aj±c ogiera na dzier¿awê do krycia gdzie  groszy mo¿na zarobiæ a nie nie inwestuj±c w sport  gdzie pañstwo na tym traci (jak widaæ na przyk³adzie  by³ego ju¿ pañstwowego SO Bogus³awice ) Lub tez bêd± elyty ogiery takie jak np Devin du Maury = pierwsze miejsce WKKW na jednego startuj±cego( sic!) Licencja utrzymana!

Pañstwowe ogiery z t± nowa kategoryzacja ogierów byt maja ju¿ zapewniony (je¶li kto¶ nie czyta³ tytu³ artyku³u : "Niepewny byt ogierów") a  ogiery prywatne nawet je¶li s± po ZT wybitne lub z karier± sportow±- eliminowane .Taka selekcjê hodowlana wymy¶lili  specjali¶ci z PZHK.W Holandii, Belgii, Niemczech hodowcy nazywaj± to anty-selekcj±. (na domiar wszystkiego specjali¶ci wg notatki w KP opublikowali listê wycofanych ogierów z których sporo pad³o ,zosta³o sprzedanych etc....)

 Po przeczytaniu artyku³u nasuwaj± siê dwa  pytania .Kiedy specjali¶ci z PZHK widzieli konia, konie ostatnio?Kiedy specjali¶ci z PZHK zaprzestana uwa¿ania hodowców prywatnych za frajerów Co?
Zapisane
Marta
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 212



« Odpowiedz #74 : Kwiecieñ 11, 2011, 17:15:23 »

Artyku³ z HiJ jest ju¿ w sieci (ale bez tabelek).
http://www.hij.com.pl/niepewny-byt-ogierow/
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

bhpelblag gangddp amazonsolidarnosc weganizm gangpod