FORUM O KONIACH MA£OPOLSKICH
Grudzieñ 17, 2024, 17:50:10 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Nowa kategoryzacja ogierów  (Przeczytany 55403 razy)
0 u¿ytkowników i 11 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
ja¶ko
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 215


« Odpowiedz #15 : Luty 03, 2011, 17:40:05 »

Lumi;
Spokojnie popatrz na rodowody koni XX z lat 50-tych.
Zapisane
jasiek
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 1700


« Odpowiedz #16 : Luty 03, 2011, 17:44:12 »

Jest jeszcze inne niebezpieczeñstwo takiej polityki - zawê¿anie puli genetycznej, ró¿norodno¶ci pochodzenia. 
Irytuje mnie, jak teoretyk i jeszcze do tego urzêdnik planuje mi stanówkê

A to nie Ty kiedy¶ pisa³a¶, ¿e nale¿y s³abe ogiery wyrzucaæ z hodowli?

Ja zawsze twierdzi³em, ¿e nie licencja czyni ogiera. Jak siê da urzêdnikowi w³adzê, to jest siê samemu sobie winnym.

To jest ca³y czas spór o zasady. Dyskusja na temat, który ogier powinien byæ wywalony, a który nie jest bezcelowa, bo ka¿dy ma swoje zdanie na ten temat. Kto akurat rz±dzi, ten sobie ogiery dobierze, a przy okazji innym. Pytanie jest takie - czy powinni¶my przez system licencji nakazywaæ hodowcom (czyli sobie) czym kryæ, a czym nie? W tej chwili wygl±da to tak, ¿e PZHK (czyli my) mówi hodowcom (czyli swoim cz³onkom, te¿ nam) czym mo¿na kryæ, a czym nie. De facto sami siê ograniczamy, bo korzy¶ci z tego nie ma ¿adnej (z punktu widzenia hodowli), poza mo¿e zmuszaniem w³a¶cicieli ogierów do ich pokazywania na ZT czy w sporcie. Je¶li twierdzimy, ¿e hodowcy s± g³upi i nie wiedz± czym kryæ, to mo¿emy byæ pewni, ¿e w pewnym momencie kto¶ tak samo powie o nas i ograniczy nam dostêp do materia³u, który akurat nam siê podoba.

Od razu napiszê, ¿e nie trafia do mnie argument, ¿e na zachodzie te¿ tak jest. W hodowli koni sportowych to nie ma znaczenia, bo hodowcy to nie idioci, którym trzeba palcem wskazywaæ. Istnieje natomiast ryzyko, ¿e urzêdnicy, którzy wybieraj± i selekcjonuj± w imieniu hodowców, prezentuj± nieco wy¿szy poziom wiedzy tam ni¿ u nas, o czym ¶wiadcz± niektóre oceny na ZT chocia¿by. Poza tym na najwy¿szym poziomie w naszym kraju stoi hodowla arabska, gdzie mo¿na kryæ ka¿dym ³achem, a jednak hodowcy wol± p³aciæ 7000 za Eksterna ni¿ kryæ za p³otem, u s±siada za flaszkê.

Reasumuj±c - utrzymywanie licencji to przyznawanie, ¿e hodowcy to debile i ignoranci, których trzeba prowadziæ za rêkê i nie mo¿na pozwoliæ na za du¿o swobody. Poza tym nieuchronnie dochodziæ bêdzie do niepotrzebnej utraty cennych genów i koncepcji hodowlanych
Zapisane
Ewex
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 48


« Odpowiedz #17 : Luty 04, 2011, 01:31:29 »

A ja uważam, (jeśli oczywiście mogę się wypowiedzieć) że to może być początek czegoś konkretnego w naszej hodowli koni:)
Otóż dlaczego:
1) U nas większość ogierów jest nie sprawdzonych, większość kończy karierę sportową na ZT, a taka ocena nic o ogierze nie mówi, jak dla mnie jest bezsensem krycie takim ogierem tylko dlatego że tani, albo ładny, albo blisko stoi... postęp w hodowli musi być a tylko przez sport można się dowiedzieć czy ogier jest dobry użytkowo. W dzisiejszych czasach jest popyt na konie sportowe i jeśli chcemy żeby konie małopolskie były tak postrzegane (a co za tym idzie drożej sprzedawane) osobniki dobierane do rozrodu powinny być sprawdzane użytkowo
2) Oczywiście zaraz właściciele się oburzą że sport do ogromna strata pieniędzy, ale jeśli kogoś nie stać finansowo na ogiera oraz na jego reklamę to lepiej niech go nie ma w cale, bo hodowla koni nie jest dla osób biednych.

Podsumowując Ja uważam że lepiej mniej ogierów ale za to sprawdzonych użytkowo, bo tylko takie ogiery mogą przyczynić się do tego postępu hodowlanego o którym tyle się mówi.

Oczywiście uważam że wasze obawy są słuszne ale jestem optymistką i mam nadzieję że te zmiany przyczynią się do udoskonalenia tej rasy no i oczywiście do zaistnienia jej na arenach międzynarodowych.

   
Zapisane
Marta
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 212



« Odpowiedz #18 : Luty 04, 2011, 08:06:27 »

Ale tu problem polega te¿ na tym, ¿e ogiery sprawdzane w sporcie nie kryj± ---> nie maj± potomstwa do oceny ---> trac± licencjê.
Zapisane
ja¶ko
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 215


« Odpowiedz #19 : Luty 04, 2011, 08:18:29 »

Ale jak zrobi wyniki w sporcie to jajek mu nie wytn± tylko przed³u¿± licencjê.
Zapisane
jasiek
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 1700


« Odpowiedz #20 : Luty 04, 2011, 09:34:20 »

Argument zawsze jest taki sam. Ka¿dy mówi, ¿e on to i tak tylko najlepszymi by kry³, ale ten jego s±siad, to jest g³upi i jemu ju¿ trzeba zakazaæ krycia trupami. Do mnie takie argumenty nie trafiaj±. Zgoda na licencje, równa siê twierdzeniu, ¿e komisja jest m±drzejsza od hodowcy.

To, ¿e system przyznawania kategorii jest beznadziejnie g³upi jest tylko pochodn± tego, ¿e kto¶ tym urzêdnikom pozwoli³ o tym decydowaæ. To jest skutek, który jest oczywisty w tej sytuacji, nie ma o co kruszyæ kopii. PZHK jest krytykowany to w odpowiedzi wykasuje parê ogierów i powie, ¿e od dzisiaj nie hodujemy trupów. A to, ¿e akurat wykasowa³ te chodz±ce w sporcie, a nie te na ³añcuchu u ch³opa? Wa¿ne, ¿e widaæ, ¿e urzêdniki co¶ robi±, oni ca³y czas musz± uzasadniaæ potrzebê swojego istnienia. Nie potrafi± zrobiæ nic po¿ytecznego, to musz± robiæ cokolwiek.

Wiecie jaka jest alternatywna definicja wielb³±da? Wielb³±d to koñ stworzony przez komisjê.  Chichot
Zapisane
nat
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 9


« Odpowiedz #21 : Luty 04, 2011, 09:36:47 »

Zabior±.Hutorowi  zabrano licencjê. Nie dosyæ ¿e koñ ten by³ bodaj¿e szósty na Mistrzostwach ¦wiata M³odych Koni w WKKW i je¼d¼cy z czo³ówki ¶wiatowego WKKW chcieli go kupowaæ to jeszcze odebrano licencjê temu wybitnemu ma³opolskiemu ogierowi po¶miertnie.Trudno ¿eby hodowcy polscy kryli Hutorem kiedy wytyczne PZHK to koñ rekreacyjny a takim Hutor nie by³.Nie by³ dotacyjny ,by³ kasztanem nie mia³ praktycznie ¿adnych szans na zachowanie licencji .Hutor by³ wybitnym sportowcem.PZHK nie daje szansy hodowcom polskim do produkowania sportowych koni wiêc takie konie albo raczej namiastka nich s± aktualnie  masowo importowane .
Zapisane
ar...?
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 2362



« Odpowiedz #22 : Luty 04, 2011, 10:33:04 »

Gwoli ¶cis³o¶ci, Hutor na M¦MK by³ 13, najlepszy wynik w historii startów polskich koni nale¿y do Ostlera sp (trakeñskiego), który zaj±³ 4 miejsce w 2002 albo 2003 roku (nie pamiêtam w tej chwili  Zawstydzony)

W dzia³aniach PZHK jest za du¿o chaosu i niejasno¶ci, zbyt du¿o zmian  w trakcie dzia³añ/programów (choæby ubieg³oroczna wojna o dotacje).
Inna sprawa, ¿e na zachodzie ogiery i kryj± i startuj±.
W³a¶ciciele generalnie nie s± zainteresowani promocj± ogierów w sporcie, w SO sport funkcjonuje chyba tylko w Bogus³awicach  i Bia³ym Borze. Teoretycznie tak¿e w Bia³ce, tyle ¿e Baryt i Narcyz s± na pomorzu, Agrest pod £odzi± itd.
Inna rzecz, ¿e tak jak napisa³a Ewex trening sportowy, wyjazdy na zawody kosztuj± i nie ka¿dego na nie staæ. Jednak bez sukcesów w sporcie rasa ma³opolska nie ma szans na zmianê wizerunku. Bo póki co jest postrzegana nienajlepiej (delikatnie mówi±c) :/

Zapisane
Lumi
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 754



« Odpowiedz #23 : Luty 04, 2011, 11:19:28 »

Jasiek oczywi¶cie, ¿e zawsze bêdê za tym ,aby s³abe ogiery nie dostawa³y licencji - to nie podlega dyskusji. Chodzi mi o to ,co napisa³e¶ wcze¶niej, ¿e nie mo¿na odbieraæ licencji ogierowi , który nigdy nie kry³ bo powody mog± byæ oczywi¶cie bardzo ró¿ne . Czê¶æ w³a¶cicieli nie jest zainteresowana , aby ich ogier kry³.Ale zawsze mo¿e to siê zmieniæ i co wtedy , wiele warto¶ciowych ogierów trac±c licencjê nie zostan± wykorzystane, zw³aszcza te, które jako ju¿ starsze bêd± mog³y siê wykazaæ np super wynikami sportowymi.
Zapisane
Iza90
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 718



« Odpowiedz #24 : Luty 04, 2011, 11:26:09 »

Przypadek Hutora jest co najmniej ¶mieszny - jako uhonorowanie jest bardzo dobrej kariery sportowej po¶miertnie odebrano mu licencjê  

Nie ma ¿adnej mo¿liwo¶ci dialogu z PZHK? Gdyby zebra³a siê jaka¶ ilo¶æ hodowców, nie mo¿naby "uwolniæ" stanówek, tak jak to jest w oo i xx?

Ja my¶lê, ¿e ogier, który jest u¿ytkowany w sporcie co najmniej na poziomie ogólnopolskim, powinien mieæ licencjê do¿ywotni±.

I jeszcze co z ogierami, którym teraz licencja zosta³a odebrana? Nie ma mo¿liwo¶ci jej przywrócenia?
Zapisane
Lumi
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 754



« Odpowiedz #25 : Luty 04, 2011, 11:40:00 »

Poza tym , je¿eli g³ównym wyznacznikiem jest to ,¿e ogier kryje i mno¿y potomstwo to w wielu przypadkach zostan± nam tylko "³añcuchowe ³achy", bo one zawsze s± na miejscu ( za p³otem ) i s± tanie. Poza tym, je¿eli chodzi o ogiery ,które nale¿± do stadnin pañstwowych , je¿eli wyznacznikiem utrzymania licencji jest mnogo¶æ potomstwa to one nie bêd± ju¿ pokazywane w sporcie , który wi±¿e siê tylko wed³ug dyrektorów z niepotrzebnymi wydatkami.
Zapisane
G-Santa
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 50


« Odpowiedz #26 : Luty 04, 2011, 12:29:55 »

Ale jak zrobi wyniki w sporcie to jajek mu nie wytn± tylko przed³u¿± licencjê.


Cytat ze strony PZHK:
"Ogiery, które uzyska³y kat. B na podstawie wyników okre¶lonych w ust. 1 (MPMK, sport je¼dziecki), winny w okresie posiadania kat. C oraz do 4 sezonów po otrzymaniu kategorii B uzyskaæ min. 20 pkt. hodowlanych. Nie spe³nienie tego warunku powoduje wycofanie ogiera z rozrodu"

Poza sportem musi zatem równie¿ kryæ i zbieraæ punkty- czyli ogólnie pomimo wyników w sporcie mog± zabraæ.

Punkt ni¿ej jest napisane, ¿e ogiery z C, które nie udziela³y siê w sporcie mog± mieæ B je¶li nastukaj± odpowiedni± ilo¶æ punktów hodowlanych.
Dalej-kat. A -200 pkt. hod. za potomsto LUB 100 pkt. i wyniki w sporcie.
Z tego wynika, ¿e ogier mo¿e nie robic nic poza produkcj± potomstwa a licencje bêdzie mia³ przed³u¿on±, potomstwo nie musi byæ dobre, wa¿ne ¿eby by³o du¿o.
Mo¿e pomys³ mia³ kto¶ dobry, ale w praktyce wysz³o jak zwykle...
Zapisane
jasiek
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 1700


« Odpowiedz #27 : Luty 04, 2011, 12:52:44 »

Jasiek oczywi¶cie, ¿e zawsze bêdê za tym ,aby s³abe ogiery nie dostawa³y licencji - to nie podlega dyskusji. Chodzi mi o to ,co napisa³e¶ wcze¶niej, ¿e nie mo¿na odbieraæ licencji ogierowi , który nigdy nie kry³ bo powody mog± byæ oczywi¶cie bardzo ró¿ne . Czê¶æ w³a¶cicieli nie jest zainteresowana , aby ich ogier kry³.Ale zawsze mo¿e to siê zmieniæ i co wtedy , wiele warto¶ciowych ogierów trac±c licencjê nie zostan± wykorzystane, zw³aszcza te, które jako ju¿ starsze bêd± mog³y siê wykazaæ np super wynikami sportowymi.

Nie ma ró¿nicy pomiêdzy wydawaniem licencji albo ich odbieraniem. To dwa koñce tego samego kija. Jak mogê wydaæ to mogê i odebraæ.

Wybór jest taki - albo pozwalamy urzêdnikom decydowaæ za nas czym nam wolno kryæ albo decydujemy sami. Proszê przekonajcie mnie, ¿e ta pierwsza opcja jest lepsza  Obecnie jest tak, ¿e to urzêdnik decyduje, który ogier jest s³aby, st±d i wasza na ten temat dyskusja, która jest bezcelowa. Nie mo¿na w jednym zdaniu dawaæ urzêdnikom prawo do decydowania, a w drugim je podwa¿aæ. Wasza postawa jest wewnêtrznie sprzeczna.
Zapisane
Ewex
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 48


« Odpowiedz #28 : Luty 04, 2011, 13:09:38 »

Jasiek moim zdaniem PZHK nie mówi nam jakimi mamy kryć ogierami, tylko "utrudnia" życie tym co właśnie posiadają ogiery zamknięte w boksie. A to że odpadają ogiery w większości o których się tylko tyle wie że były w ZT to chyba nie ma powodu do smutku. Owszem wśród tych ogierów mogą się okazać dobre, ale skąd my mamy to wiedzieć?? po rodowodzie, wyglądzie?? Prawda jest taka że w Polsce mało jest ogierów sprawdzonych takich jak Emetyt, Grey, Baryt, Frazes, Efekt dlatego hodowcy wybierają ogiery dla swoich klaczy na podstawie budowy i rodowodu, no i może oceny z ZT a potem dziwią się dlaczego te potomstwo takie kiepskie...
Druga rzecz
Że ogier jest w sporcie dobry to nie znaczy że takie cechy będzie przekazywać na potomstwo,  stąd pewnie wymóg że oprócz startów ma jeszcze wykazać się w hodowli, w końcu po to są ogiery. Ja widzę tu plus takiego wymogu, bo hodowca będzie miał wgląd na stawkę źrebiąt po danym ogierze i zawsze jakiś zarys cech przekazywanych na potomstwo.
I tak jak Ar...? powiedziała- na zachodzie to jest powszechne ogier= sport= stanówka (oczywiście w tedy stanówka nie kosztuje 200zł ja u nas tylko 1000zł) no i oni mają coś co u nas bardzo szwankuje- dobrą reklamę a jak wiemy w dzisiejszych czasach jest ona bardzo ważna.

Ja uważam że każdemu poważnemu hodowcy powinno zależeć na postępie hodowlanym, a to że PZHK zaczął usuwać ogiery nie sprawdzone to tylko powinno cieszyć, bo takie działania "zmuszą właścicieli ogierów do pokazania ich i każdy hodowca będzie mógł sobie ocenić danego ogiera, a nie tak jak teraz kryć ogierem tylko po zakładzie i ani się nie wie czy ten ogier to faktycznie dobry użytkowo, czy tylko efekt szczęścia.
Zapisane
jasiek
U¿ytkownik

Wiadomo¶ci: 1700


« Odpowiedz #29 : Luty 04, 2011, 13:45:49 »

Jasiek moim zdaniem PZHK nie mówi nam jakimi mamy kryæ ogierami, tylko "utrudnia" ¿ycie tym co w³a¶nie posiadaj± ogiery zamkniête w boksie.

Chyba ¿artujesz. To spróbuj pokryæ na przyk³ad tym ogierem:

http://neuenhof.pb-server.de/cms/front_content.php?client=1&lang=2&idcat=2&idart=60

albo tym:

http://www.sporthorse-data.com/d?i=10439469

czy tym:

http://www.sporthorse-data.com/d?i=10675854

Nie pokryjesz. A ³achowatymi importami z Francji, Holandii czy Niemiec - nie ma problemu, no ale to urzêdnik je wybra³, to wiadomo, ¿e s± lepsze  Chichot

¯e ogier jest w sporcie dobry to nie znaczy ¿e takie cechy bêdzie przekazywaæ na potomstwo,  st±d pewnie wymóg ¿e oprócz startów ma jeszcze wykazaæ siê w hodowli, w koñcu po to s± ogiery.

No siê wykazuj±, który wiêcej pokryje (czytaj jest tañszy) ten zbiera wiêcej punktów za ¼rebaki i licencjê utrzymuje. ¦wietny sposób PZHK na promowanie produkcji kabanosów.

"zmusz± w³a¶cicieli ogierów do pokazania ich

Zmuszaæ to mo¿na dzieci do umycia zêbów, a nie doros³ych ludzi do dysponowania swoj± w³asno¶ci±. Je¶li uwa¿asz, ¿e nale¿y promowaæ ogiery, to kup jednego i to rób.

My w Polsce mamy zakodowane my¶lenie totalitarne. Jak kto¶ uwa¿a, ¿e co¶ jest dobre, to zamiast po prostu to robiæ, od razu by zmusza³ wszystkich do robienia tego samego. Wszystko z czasem siê staje albo przymusowe albo zabronione w tym chorym kraju. A najbardziej krzycz± ró¿nia¶ci go³odupcy albo urzêdniki, niemaj±cy o niczym pojêcia tak naprawdê.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

amazonsolidarnosc wolfsparadise mojeprzysmaki gangpod klubbeardedcollie