FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Kwiecień 15, 2025, 18:24:25 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nowa kategoryzacja ogierĂłw  (Przeczytany 57925 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
jaÂśko
UÂżytkownik

Wiadomości: 215


« Odpowiedz #15 : Luty 03, 2011, 17:40:05 »

Lumi;
Spokojnie popatrz na rodowody koni XX z lat 50-tych.
Zapisane
jasiek
UÂżytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #16 : Luty 03, 2011, 17:44:12 »

Jest jeszcze inne niebezpieczeĂąstwo takiej polityki - zawĂŞÂżanie puli genetycznej, ró¿norodnoÂści pochodzenia. 
Irytuje mnie, jak teoretyk i jeszcze do tego urzĂŞdnik planuje mi stanĂłwkĂŞ

A to nie Ty kiedyÂś pisaÂłaÂś, Âże naleÂży sÂłabe ogiery wyrzucaĂŚ z hodowli?

Ja zawsze twierdziÂłem, Âże nie licencja czyni ogiera. Jak siĂŞ da urzĂŞdnikowi wÂładzĂŞ, to jest siĂŞ samemu sobie winnym.

To jest caÂły czas spĂłr o zasady. Dyskusja na temat, ktĂłry ogier powinien byĂŚ wywalony, a ktĂłry nie jest bezcelowa, bo kaÂżdy ma swoje zdanie na ten temat. Kto akurat rzÂądzi, ten sobie ogiery dobierze, a przy okazji innym. Pytanie jest takie - czy powinniÂśmy przez system licencji nakazywaĂŚ hodowcom (czyli sobie) czym kryĂŚ, a czym nie? W tej chwili wyglÂąda to tak, Âże PZHK (czyli my) mĂłwi hodowcom (czyli swoim czÂłonkom, teÂż nam) czym moÂżna kryĂŚ, a czym nie. De facto sami siĂŞ ograniczamy, bo korzyÂści z tego nie ma Âżadnej (z punktu widzenia hodowli), poza moÂże zmuszaniem wÂłaÂścicieli ogierĂłw do ich pokazywania na ZT czy w sporcie. JeÂśli twierdzimy, Âże hodowcy sÂą gÂłupi i nie wiedzÂą czym kryĂŚ, to moÂżemy byĂŚ pewni, Âże w pewnym momencie ktoÂś tak samo powie o nas i ograniczy nam dostĂŞp do materiaÂłu, ktĂłry akurat nam siĂŞ podoba.

Od razu napiszĂŞ, Âże nie trafia do mnie argument, Âże na zachodzie teÂż tak jest. W hodowli koni sportowych to nie ma znaczenia, bo hodowcy to nie idioci, ktĂłrym trzeba palcem wskazywaĂŚ. Istnieje natomiast ryzyko, Âże urzĂŞdnicy, ktĂłrzy wybierajÂą i selekcjonujÂą w imieniu hodowcĂłw, prezentujÂą nieco wyÂższy poziom wiedzy tam niÂż u nas, o czym ÂświadczÂą niektĂłre oceny na ZT chociaÂżby. Poza tym na najwyÂższym poziomie w naszym kraju stoi hodowla arabska, gdzie moÂżna kryĂŚ kaÂżdym Âłachem, a jednak hodowcy wolÂą pÂłaciĂŚ 7000 za Eksterna niÂż kryĂŚ za pÂłotem, u sÂąsiada za flaszkĂŞ.

ReasumujÂąc - utrzymywanie licencji to przyznawanie, Âże hodowcy to debile i ignoranci, ktĂłrych trzeba prowadziĂŚ za rĂŞkĂŞ i nie moÂżna pozwoliĂŚ na za duÂżo swobody. Poza tym nieuchronnie dochodziĂŚ bĂŞdzie do niepotrzebnej utraty cennych genĂłw i koncepcji hodowlanych
Zapisane
Ewex
UÂżytkownik

Wiadomości: 48


« Odpowiedz #17 : Luty 04, 2011, 01:31:29 »

A ja uważam, (jeśli oczywiście mogę się wypowiedzieć) że to może być początek czegoś konkretnego w naszej hodowli koni:)
Otóż dlaczego:
1) U nas większość ogierów jest nie sprawdzonych, większość kończy karierę sportową na ZT, a taka ocena nic o ogierze nie mówi, jak dla mnie jest bezsensem krycie takim ogierem tylko dlatego że tani, albo ładny, albo blisko stoi... postęp w hodowli musi być a tylko przez sport można się dowiedzieć czy ogier jest dobry użytkowo. W dzisiejszych czasach jest popyt na konie sportowe i jeśli chcemy żeby konie małopolskie były tak postrzegane (a co za tym idzie drożej sprzedawane) osobniki dobierane do rozrodu powinny być sprawdzane użytkowo
2) Oczywiście zaraz właściciele się oburzą że sport do ogromna strata pieniędzy, ale jeśli kogoś nie stać finansowo na ogiera oraz na jego reklamę to lepiej niech go nie ma w cale, bo hodowla koni nie jest dla osób biednych.

Podsumowując Ja uważam że lepiej mniej ogierów ale za to sprawdzonych użytkowo, bo tylko takie ogiery mogą przyczynić się do tego postępu hodowlanego o którym tyle się mówi.

Oczywiście uważam że wasze obawy są słuszne ale jestem optymistką i mam nadzieję że te zmiany przyczynią się do udoskonalenia tej rasy no i oczywiście do zaistnienia jej na arenach międzynarodowych.

   
Zapisane
Marta
UÂżytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #18 : Luty 04, 2011, 08:06:27 »

Ale tu problem polega teÂż na tym, Âże ogiery sprawdzane w sporcie nie kryjÂą ---> nie majÂą potomstwa do oceny ---> tracÂą licencjĂŞ.
Zapisane
jaÂśko
UÂżytkownik

Wiadomości: 215


« Odpowiedz #19 : Luty 04, 2011, 08:18:29 »

Ale jak zrobi wyniki w sporcie to jajek mu nie wytn¹ tylko przed³u¿¹ licencjê.
Zapisane
jasiek
UÂżytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #20 : Luty 04, 2011, 09:34:20 »

Argument zawsze jest taki sam. KaÂżdy mĂłwi, Âże on to i tak tylko najlepszymi by kryÂł, ale ten jego sÂąsiad, to jest gÂłupi i jemu juÂż trzeba zakazaĂŚ krycia trupami. Do mnie takie argumenty nie trafiajÂą. Zgoda na licencje, rĂłwna siĂŞ twierdzeniu, Âże komisja jest mÂądrzejsza od hodowcy.

To, Âże system przyznawania kategorii jest beznadziejnie gÂłupi jest tylko pochodnÂą tego, Âże ktoÂś tym urzĂŞdnikom pozwoliÂł o tym decydowaĂŚ. To jest skutek, ktĂłry jest oczywisty w tej sytuacji, nie ma o co kruszyĂŚ kopii. PZHK jest krytykowany to w odpowiedzi wykasuje parĂŞ ogierĂłw i powie, Âże od dzisiaj nie hodujemy trupĂłw. A to, Âże akurat wykasowaÂł te chodzÂące w sporcie, a nie te na ÂłaĂącuchu u chÂłopa? WaÂżne, Âże widaĂŚ, Âże urzĂŞdniki coÂś robiÂą, oni caÂły czas muszÂą uzasadniaĂŚ potrzebĂŞ swojego istnienia. Nie potrafiÂą zrobiĂŚ nic poÂżytecznego, to muszÂą robiĂŚ cokolwiek.

Wiecie jaka jest alternatywna definicja wielb³¹da? Wielb³¹d to koĂą stworzony przez komisjĂŞ.  Chichot
Zapisane
nat
UÂżytkownik

Wiadomości: 9


« Odpowiedz #21 : Luty 04, 2011, 09:36:47 »

ZabiorÂą.Hutorowi  zabrano licencjĂŞ. Nie dosyĂŚ Âże koĂą ten byÂł bodajÂże szĂłsty na Mistrzostwach ÂŚwiata MÂłodych Koni w WKKW i jeÂźdÂźcy z czo³ówki Âświatowego WKKW chcieli go kupowaĂŚ to jeszcze odebrano licencjĂŞ temu wybitnemu maÂłopolskiemu ogierowi poÂśmiertnie.Trudno Âżeby hodowcy polscy kryli Hutorem kiedy wytyczne PZHK to koĂą rekreacyjny a takim Hutor nie byÂł.Nie byÂł dotacyjny ,byÂł kasztanem nie miaÂł praktycznie Âżadnych szans na zachowanie licencji .Hutor byÂł wybitnym sportowcem.PZHK nie daje szansy hodowcom polskim do produkowania sportowych koni wiĂŞc takie konie albo raczej namiastka nich sÂą aktualnie  masowo importowane .
Zapisane
ar...?
UÂżytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #22 : Luty 04, 2011, 10:33:04 »

Gwoli ÂścisÂłoÂści, Hutor na MÂŚMK byÂł 13, najlepszy wynik w historii startĂłw polskich koni naleÂży do Ostlera sp (trakeĂąskiego), ktĂłry zaj¹³ 4 miejsce w 2002 albo 2003 roku (nie pamiĂŞtam w tej chwili  Zawstydzony)

W dziaÂłaniach PZHK jest za duÂżo chaosu i niejasnoÂści, zbyt duÂżo zmian  w trakcie dziaÂłaĂą/programĂłw (choĂŚby ubiegÂłoroczna wojna o dotacje).
Inna sprawa, Âże na zachodzie ogiery i kryjÂą i startujÂą.
WÂłaÂściciele generalnie nie sÂą zainteresowani promocjÂą ogierĂłw w sporcie, w SO sport funkcjonuje chyba tylko w BogusÂławicach  i BiaÂłym Borze. Teoretycznie takÂże w BiaÂłce, tyle Âże Baryt i Narcyz sÂą na pomorzu, Agrest pod ÂŁodziÂą itd.
Inna rzecz, Âże tak jak napisaÂła Ewex trening sportowy, wyjazdy na zawody kosztujÂą i nie kaÂżdego na nie staĂŚ. Jednak bez sukcesĂłw w sporcie rasa maÂłopolska nie ma szans na zmianĂŞ wizerunku. Bo pĂłki co jest postrzegana nienajlepiej (delikatnie mĂłwiÂąc) :/

Zapisane
Lumi
UÂżytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #23 : Luty 04, 2011, 11:19:28 »

Jasiek oczywiœcie, ¿e zawsze bêdê za tym ,aby s³abe ogiery nie dostawa³y licencji - to nie podlega dyskusji. Chodzi mi o to ,co napisa³eœ wczeœniej, ¿e nie mo¿na odbieraÌ licencji ogierowi , który nigdy nie kry³ bo powody mog¹ byÌ oczywiœcie bardzo ró¿ne . CzêœÌ w³aœcicieli nie jest zainteresowana , aby ich ogier kry³.Ale zawsze mo¿e to siê zmieniÌ i co wtedy , wiele wartoœciowych ogierów trac¹c licencjê nie zostan¹ wykorzystane, zw³aszcza te, które jako ju¿ starsze bêd¹ mog³y siê wykazaÌ np super wynikami sportowymi.
Zapisane
Iza90
UÂżytkownik

Wiadomości: 718



« Odpowiedz #24 : Luty 04, 2011, 11:26:09 »

Przypadek Hutora jest co najmniej Âśmieszny - jako uhonorowanie jest bardzo dobrej kariery sportowej poÂśmiertnie odebrano mu licencjĂŞ  

Nie ma ¿adnej mo¿liwoœci dialogu z PZHK? Gdyby zebra³a siê jakaœ iloœÌ hodowców, nie mo¿naby "uwolniÌ" stanówek, tak jak to jest w oo i xx?

Ja myÂślĂŞ, Âże ogier, ktĂłry jest uÂżytkowany w sporcie co najmniej na poziomie ogĂłlnopolskim, powinien mieĂŚ licencjĂŞ doÂżywotniÂą.

I jeszcze co z ogierami, ktĂłrym teraz licencja zostaÂła odebrana? Nie ma moÂżliwoÂści jej przywrĂłcenia?
Zapisane
Lumi
UÂżytkownik

Wiadomości: 754



« Odpowiedz #25 : Luty 04, 2011, 11:40:00 »

Poza tym , je¿eli g³ównym wyznacznikiem jest to ,¿e ogier kryje i mno¿y potomstwo to w wielu przypadkach zostan¹ nam tylko "³aùcuchowe ³achy", bo one zawsze s¹ na miejscu ( za p³otem ) i s¹ tanie. Poza tym, je¿eli chodzi o ogiery ,które nale¿¹ do stadnin paùstwowych , je¿eli wyznacznikiem utrzymania licencji jest mnogoœÌ potomstwa to one nie bêd¹ ju¿ pokazywane w sporcie , który wi¹¿e siê tylko wed³ug dyrektorów z niepotrzebnymi wydatkami.
Zapisane
G-Santa
UÂżytkownik

Wiadomości: 50


« Odpowiedz #26 : Luty 04, 2011, 12:29:55 »

Ale jak zrobi wyniki w sporcie to jajek mu nie wytn¹ tylko przed³u¿¹ licencjê.


Cytat ze strony PZHK:
"Ogiery, ktĂłre uzyskaÂły kat. B na podstawie wynikĂłw okreÂślonych w ust. 1 (MPMK, sport jeÂździecki), winny w okresie posiadania kat. C oraz do 4 sezonĂłw po otrzymaniu kategorii B uzyskaĂŚ min. 20 pkt. hodowlanych. Nie speÂłnienie tego warunku powoduje wycofanie ogiera z rozrodu"

Poza sportem musi zatem rĂłwnieÂż kryĂŚ i zbieraĂŚ punkty- czyli ogĂłlnie pomimo wynikĂłw w sporcie mogÂą zabraĂŚ.

Punkt ni¿ej jest napisane, ¿e ogiery z C, które nie udziela³y siê w sporcie mog¹ mieÌ B jeœli nastukaj¹ odpowiedni¹ iloœÌ punktów hodowlanych.
Dalej-kat. A -200 pkt. hod. za potomsto LUB 100 pkt. i wyniki w sporcie.
Z tego wynika, Âże ogier moÂże nie robic nic poza produkcjÂą potomstwa a licencje bĂŞdzie miaÂł przedÂłuÂżonÂą, potomstwo nie musi byĂŚ dobre, waÂżne Âżeby byÂło duÂżo.
MoÂże pomysÂł miaÂł ktoÂś dobry, ale w praktyce wyszÂło jak zwykle...
Zapisane
jasiek
UÂżytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #27 : Luty 04, 2011, 12:52:44 »

Jasiek oczywiœcie, ¿e zawsze bêdê za tym ,aby s³abe ogiery nie dostawa³y licencji - to nie podlega dyskusji. Chodzi mi o to ,co napisa³eœ wczeœniej, ¿e nie mo¿na odbieraÌ licencji ogierowi , który nigdy nie kry³ bo powody mog¹ byÌ oczywiœcie bardzo ró¿ne . CzêœÌ w³aœcicieli nie jest zainteresowana , aby ich ogier kry³.Ale zawsze mo¿e to siê zmieniÌ i co wtedy , wiele wartoœciowych ogierów trac¹c licencjê nie zostan¹ wykorzystane, zw³aszcza te, które jako ju¿ starsze bêd¹ mog³y siê wykazaÌ np super wynikami sportowymi.

Nie ma ró¿nicy pomiêdzy wydawaniem licencji albo ich odbieraniem. To dwa koùce tego samego kija. Jak mogê wydaÌ to mogê i odebraÌ.

WybĂłr jest taki - albo pozwalamy urzĂŞdnikom decydowaĂŚ za nas czym nam wolno kryĂŚ albo decydujemy sami. ProszĂŞ przekonajcie mnie, Âże ta pierwsza opcja jest lepsza  Obecnie jest tak, Âże to urzĂŞdnik decyduje, ktĂłry ogier jest sÂłaby, stÂąd i wasza na ten temat dyskusja, ktĂłra jest bezcelowa. Nie moÂżna w jednym zdaniu dawaĂŚ urzĂŞdnikom prawo do decydowania, a w drugim je podwaÂżaĂŚ. Wasza postawa jest wewnĂŞtrznie sprzeczna.
Zapisane
Ewex
UÂżytkownik

Wiadomości: 48


« Odpowiedz #28 : Luty 04, 2011, 13:09:38 »

Jasiek moim zdaniem PZHK nie mówi nam jakimi mamy kryć ogierami, tylko "utrudnia" życie tym co właśnie posiadają ogiery zamknięte w boksie. A to że odpadają ogiery w większości o których się tylko tyle wie że były w ZT to chyba nie ma powodu do smutku. Owszem wśród tych ogierów mogą się okazać dobre, ale skąd my mamy to wiedzieć?? po rodowodzie, wyglądzie?? Prawda jest taka że w Polsce mało jest ogierów sprawdzonych takich jak Emetyt, Grey, Baryt, Frazes, Efekt dlatego hodowcy wybierają ogiery dla swoich klaczy na podstawie budowy i rodowodu, no i może oceny z ZT a potem dziwią się dlaczego te potomstwo takie kiepskie...
Druga rzecz
Że ogier jest w sporcie dobry to nie znaczy że takie cechy będzie przekazywać na potomstwo,  stąd pewnie wymóg że oprócz startów ma jeszcze wykazać się w hodowli, w końcu po to są ogiery. Ja widzę tu plus takiego wymogu, bo hodowca będzie miał wgląd na stawkę źrebiąt po danym ogierze i zawsze jakiś zarys cech przekazywanych na potomstwo.
I tak jak Ar...? powiedziała- na zachodzie to jest powszechne ogier= sport= stanówka (oczywiście w tedy stanówka nie kosztuje 200zł ja u nas tylko 1000zł) no i oni mają coś co u nas bardzo szwankuje- dobrą reklamę a jak wiemy w dzisiejszych czasach jest ona bardzo ważna.

Ja uważam że każdemu poważnemu hodowcy powinno zależeć na postępie hodowlanym, a to że PZHK zaczął usuwać ogiery nie sprawdzone to tylko powinno cieszyć, bo takie działania "zmuszą właścicieli ogierów do pokazania ich i każdy hodowca będzie mógł sobie ocenić danego ogiera, a nie tak jak teraz kryć ogierem tylko po zakładzie i ani się nie wie czy ten ogier to faktycznie dobry użytkowo, czy tylko efekt szczęścia.
Zapisane
jasiek
UÂżytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #29 : Luty 04, 2011, 13:45:49 »

Jasiek moim zdaniem PZHK nie mĂłwi nam jakimi mamy kryĂŚ ogierami, tylko "utrudnia" Âżycie tym co wÂłaÂśnie posiadajÂą ogiery zamkniĂŞte w boksie.

Chyba Âżartujesz. To sprĂłbuj pokryĂŚ na przykÂład tym ogierem:

http://neuenhof.pb-server.de/cms/front_content.php?client=1&lang=2&idcat=2&idart=60

albo tym:

http://www.sporthorse-data.com/d?i=10439469

czy tym:

http://www.sporthorse-data.com/d?i=10675854

Nie pokryjesz. A Âłachowatymi importami z Francji, Holandii czy Niemiec - nie ma problemu, no ale to urzĂŞdnik je wybraÂł, to wiadomo, Âże sÂą lepsze  Chichot

ÂŻe ogier jest w sporcie dobry to nie znaczy Âże takie cechy bĂŞdzie przekazywaĂŚ na potomstwo,  stÂąd pewnie wymĂłg Âże oprĂłcz startĂłw ma jeszcze wykazaĂŚ siĂŞ w hodowli, w koĂącu po to sÂą ogiery.

No siĂŞ wykazujÂą, ktĂłry wiĂŞcej pokryje (czytaj jest taĂąszy) ten zbiera wiĂŞcej punktĂłw za Âźrebaki i licencjĂŞ utrzymuje. ÂŚwietny sposĂłb PZHK na promowanie produkcji kabanosĂłw.

"zmuszÂą wÂłaÂścicieli ogierĂłw do pokazania ich

ZmuszaĂŚ to moÂżna dzieci do umycia zĂŞbĂłw, a nie dorosÂłych ludzi do dysponowania swojÂą wÂłasnoÂściÂą. JeÂśli uwaÂżasz, Âże naleÂży promowaĂŚ ogiery, to kup jednego i to rĂłb.

My w Polsce mamy zakodowane myœlenie totalitarne. Jak ktoœ uwa¿a, ¿e coœ jest dobre, to zamiast po prostu to robiÌ, od razu by zmusza³ wszystkich do robienia tego samego. Wszystko z czasem siê staje albo przymusowe albo zabronione w tym chorym kraju. A najbardziej krzycz¹ ró¿niaœci go³odupcy albo urzêdniki, niemaj¹cy o niczym pojêcia tak naprawdê.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

pinsiont-twarzy-greya amazonsolidarnosc klubbeardedcollie wolfsparadise weganizm