FORUM O KONIACH MAŁOPOLSKICH
Maj 04, 2025, 22:59:33 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nowa kategoryzacja ogierĂłw  (Przeczytany 58438 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
jasiek
UÂżytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #60 : Luty 06, 2011, 15:28:50 »


ÂŚwietne majÂą folbluty uznane do krycia. My z naszymi Zagonami i Chefami jesteÂśmy 100 lat za... Irlandczykami. Jako ciekawostka, kryje tam teÂż naszej hodowli Lim:

http://www.sporthorse-data.com/d?i=10435785
Zapisane
boswell
UÂżytkownik

Wiadomości: 466



« Odpowiedz #61 : Luty 07, 2011, 19:22:37 »

Cyt.Jasiek:
"Nadal czekam, Âżeby ktoÂś mnie przekonaÂł ..
1) UrzĂŞdnik wie lepiej ktĂłry ogier jest lepszy, wzglĂŞdnie, Âże program hodowlany napisany przez komisjĂŞ bĂŞdzie lepszy niÂż programy hodowlane poszczegĂłlnych hodowcĂłw. Jedyny argument tutaj, to taki, Âże hodowcy siĂŞ nie znajÂą, a urzĂŞdnicy siĂŞ znajÂą. Czekam tylko, Âżeby ktoÂś to napisaÂł."

CzêœÌ tych urzêdników to chyba tak¿e praktycy?
PrzekonaĂŚ mogÂłoby Cie chyba tylko jeÂżdÂżenie w teren tak zwany.
Jaki program hodowlany Z politowaniemCo? na 1 co ma jakis program jest 20 jak nie lepiej, co nie maja Âżadnego,kryja bo blisko,bo Âładny albo dlatego Âże wÂłaÂśnie cos tam osiÂągn¹³,wiĂŞc i moja kobylina po nim da czempiona jak nic.  Chichot
Jesli mielibyÂśmy uzywaĂŚ sÂłowa Hodowca en masse to obawiam sie Âże przytÂłaczajÂąco wiĂŞcej bĂŞdzie tych ktĂłrym warto by byÂło jednak Âżeby urzednik powiedziaÂł czym mogÂą kryĂŚ....
Ba-niektĂłrym warto by mĂłwic z kim majÂą mieĂŚ dzieci-moÂże patologia by siĂŞ tak nie mnozyÂła...... Spoko

Tak na marginesie to z wiĂŞkszoÂściÂą argumentĂłw sie zgadzam-ale trzeba sobie porĂłwnaĂŚ ilu jest tych ÂświatÂłych hodowcĂłw a ilu-niekoniecznie...i czym w takim wypadku skoĂączyÂłaby sie samowolka typu "wolnoĂŚ tomku w swoim domku",nie ma licencji,nie ma programĂłw-a kaÂżdy sobie rzepkĂŞ skrobie.
Zapisane
jasiek
UÂżytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #62 : Luty 07, 2011, 19:50:59 »

Napisa³aœ dok³adnie to co s¹dzi³em, ¿e myœl¹ zwolennicy licencji dla ogierów. Hodowcy w swojej masie s¹ g³upi i siê nie znaj¹. Niestety, ale muszê siê z tym zgodziÌ. Sam te¿ tak to widzê. Chcia³em tylko, ¿eby kto inny to napisa³. Póki co w Polsce œwiadomoœÌ hodowlana jest ¯ADNA.

Pozostaje druga kwestia, czy mo¿na ograniczaÌ wolê g³upim ludziom. G³upota jest wzglêdna. G³upim siê jest jedynie w oczach innych. Jeœli raz uznacie, ¿e mo¿na, to w przysz³oœci ktoœ mo¿e niebezpiecznie przesun¹Ì granicê g³upoty, tak, ¿e sami siê za ni¹ znajdziecie. W t¹ stronê to wszystko zmierza niestety. Co to jest patologia? To te¿ bardzo wzglêdne jest. Ludzie wiod¹ szczêœliwe ¿ycie, a dla nas mog¹ siê wydawaÌ patologi¹ i chc¹c im "pomóc" mo¿na ich bardzo skrzywdziÌ.

No i nasuwa siĂŞ jeszcze trzecie pytanie - czy dla tej masy ignorantĂłw warto naraÂżaĂŚ na ograniczenia innych, tych ktĂłrzy majÂą swoje wizje? OczywiÂście 90% tych wizji moÂże byĂŚ realizowana w ramach istniejÂącego systemu licencji, w koĂącu dobre ogiery licencje zwykle dostajÂą. Ale co z tymi 10%? Czy nie stracimy przez to kolejnego Fina? Taki Frazes teÂż wg komisji siĂŞ nie nadawaÂł i miaÂł nie zostaĂŚ ogierem, nie szkoda by byÂło? Ile "FrazesĂłw" zostaÂło wykastrowanych w ostatnich 60 latach?

Zapisane
Stacho
UÂżytkownik

Wiadomości: 130


« Odpowiedz #63 : Luty 07, 2011, 20:46:03 »

zgadzam siĂŞ z jaÂśkiem, ogiera trzeba sprĂłbowaĂŚ potomstwem, dlatego popieram arabiarzy. Ofir miaÂł znaczne wady pokrojowe, ale JanĂłw zaryzykowaÂł i pokryÂł nim dobre klacze i efekt byÂł super: Wielki Szlem, WitraÂż, WyrwidÂąb-Wind. Objawienie Ameryki Bask o maÂły figiel "po jajach" nie dostaÂł, ale w porĂŞ go kupili i siĂŞ okazaÂło, Âże potomstwo dobre. W sumie dotacyjne ogierki to i tak materiaÂł rzeÂźny, wiĂŞc czemu nie dopuÂściĂŚ do rozrodu ogierĂłw zacnych rodowodowodowo a bez ZT. Luron nie zdaÂł zakÂładu i po powrocie do Prudnika nie skakaÂł, ale po odpowiedniej pracy zaczÂąl i potomstwo kica. A ile wnuczÂąt i prawnuczÂąt Kwarteta w wiĂŞkszym sporcie chodzi, a synowie owego dobrzy byli. Nie zawsze super sportowiec geny przekaÂże.
Zapisane
amazonka80
UÂżytkownik

Wiadomości: 500


« Odpowiedz #64 : Luty 07, 2011, 22:42:47 »

¯eby sprawdziÌ ogiera na podstawie potomstwa.... trzeba mieÌ jak¹œ stawkê po danym ogierze! A przy takiej du¿ej iloœci ogierów -jakieœ 230 to ile bêdziecie mieli tego potomstwa! Nawet najlepsze ogiery kryj¹ niewiele! To po co trzrymaÌ 16-19 letnie ogiery, które nie mia³y ani dobrego potomstwa ani wyników sportowych! Mo¿e nie jest to dopracowane, ale s³uszne! Ale powinna byÌ furtka, ¿e jak ogier trafi w dobre rêce i wybije siê w sporcie na wysokim poziomie, bêdzie móg³ znów kryÌ!
Zapisane
jasiek
UÂżytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #65 : Luty 07, 2011, 23:27:42 »

¯eby sprawdziÌ ogiera na podstawie potomstwa.... trzeba mieÌ jak¹œ stawkê po danym ogierze! A przy takiej du¿ej iloœci ogierów -jakieœ 230 to ile bêdziecie mieli tego potomstwa!

I to jest drugi bardzo dobry argument za systemem z licencjami. MoÂżna na niego spojrzeĂŚ jak na dobrowolne ograniczenie siĂŞ hodowcĂłw do pewnej wybranej liczby ogierĂłw, po to, by zdobyĂŚ rzetelnÂą informacjĂŞ o ich wartoÂści hodowlanej. ZnĂłw jednak moÂżna to rozwiÂązaĂŚ systemem rekomendacji i zachĂŞt, a nie zakazĂłw i dotacji.
Zapisane
Marta
UÂżytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #66 : Luty 21, 2011, 19:47:20 »

http://www.pzhk.pl/docs/2011-mlp.xls
W tym roku sÂą podane kategorie. Sporo ogierĂłw ma B, a nawet A. Nie ma Âżadnego E.
Rozumiem, Âże I, II i III to stary podziaÂł (jakie byÂły zasady?).
Co oznaczajÂą puste kratki?
Zapisane
ar...?
UÂżytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #67 : Luty 21, 2011, 19:53:55 »

MiÂło, Âże jest w nim trochĂŞ wiĂŞcej informacji niÂż zazwyczaj.
Zapisane
montana
Administrator
UÂżytkownik
*
Wiadomości: 1575



« Odpowiedz #68 : Luty 21, 2011, 19:55:15 »

ot co, to samo wÂłasnie miaÂłam pisaĂŚ, jestem pod wraÂżeniem, ze takie dodatkowe kolumny sie pojawiÂły w tym wykazie
Zapisane
ar...?
UÂżytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #69 : Luty 21, 2011, 20:09:10 »

Nie to Âżeby mi ich brakowaÂło, ale czemu w wykazie nie ma m.in.:

Puszczyka, Arbona, Efekta (tego po Kwartet)?
Zapewne brakĂłw jest wiĂŞcej?

ÂŁÂąck oferuje nasienie jednego z ogierĂłw z listy skreÂślonych.
http://stadolack.home.pl/indexm.php?id=162&r=4&ret=index2.php%3Fr%3D4
Zapisane
jasiek
UÂżytkownik

Wiadomości: 1700


« Odpowiedz #70 : Marzec 04, 2011, 09:56:03 »

Nie to Âżeby mi ich brakowaÂło, ale czemu w wykazie nie ma m.in.:

Puszczyka, Arbona, Efekta (tego po Kwartet)?
Zapewne brakĂłw jest wiĂŞcej?

W wykazie sÂą te ogiery, ktĂłre zostaÂły zgÂłoszone do OZHK do krycia na dany sezon, a nie te ktĂłre majÂą papiery na krycie.
Zapisane
ar...?
UÂżytkownik

Wiadomości: 2362



« Odpowiedz #71 : Marzec 04, 2011, 11:11:01 »

DziekujĂŞ za wyjaÂśnienie.
Zapisane
Marta
UÂżytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #72 : Marzec 30, 2011, 11:54:49 »

W nowym HiJ (wiosna 2011) jest doœÌ obszerny artyku³ o kategoryzacji. Jeszcze nie mia³am czasu przeczytaÌ.
Zapisane
bask
UÂżytkownik

Wiadomości: 70


« Odpowiedz #73 : Kwiecień 07, 2011, 10:35:45 »

Ja przeczyta³am i niestety wnioski s¹ takie, ¿e autorka artyku³u argumentuje na rzecz "licznego potomstwa zamiast wartoœciowego potomstwa gdzie licz¹ siê punkty i nic wiêcej " dla paùstwowych ogierów (z wyj¹tkami potwierdzaj¹cymi regu³ê )Pozwala to na ³atwe uzyskanie przez paùstwowe ogiery kategorii B i A (ogiery tanie i zarazem maj¹ce dostêp do du¿ych stadnin klaczy paùstwowych) Szczególnie widaÌ to w rasie ma³opolskiej gdzie gros ogierów to ogiery paùstwowe.

Tym sposobem paĂąstwowe ogiery bĂŞdÂą bez wÂątpienia w niedÂługim czasie "elyty" po ZT  z rezultatem np 78/89/79(ogĂłlny/ujeÂżdÂżenie/skoki) i oczywiÂście zaoszczĂŞdzÂą na karierze sportowej ogiera wysyÂłajÂąc ogiera na dzierÂżawĂŞ do krycia gdzie  groszy moÂżna zarobiĂŚ a nie nie inwestujÂąc w sport  gdzie paĂąstwo na tym traci (jak widaĂŚ na przykÂładzie  byÂłego juÂż paĂąstwowego SO BogusÂławice ) Lub tez bĂŞdÂą elyty ogiery takie jak np Devin du Maury = pierwsze miejsce WKKW na jednego startujÂącego( sic!) Licencja utrzymana!

PaĂąstwowe ogiery z tÂą nowa kategoryzacja ogierĂłw byt maja juÂż zapewniony (jeÂśli ktoÂś nie czytaÂł tytuÂł artykuÂłu : "Niepewny byt ogierĂłw") a  ogiery prywatne nawet jeÂśli sÂą po ZT wybitne lub z karierÂą sportowÂą- eliminowane .Taka selekcjĂŞ hodowlana wymyÂślili  specjaliÂści z PZHK.W Holandii, Belgii, Niemczech hodowcy nazywajÂą to anty-selekcjÂą. (na domiar wszystkiego specjaliÂści wg notatki w KP opublikowali listĂŞ wycofanych ogierĂłw z ktĂłrych sporo padÂło ,zostaÂło sprzedanych etc....)

 Po przeczytaniu artykuÂłu nasuwajÂą siĂŞ dwa  pytania .Kiedy specjaliÂści z PZHK widzieli konia, konie ostatnio?Kiedy specjaliÂści z PZHK zaprzestana uwaÂżania hodowcĂłw prywatnych za frajerĂłw Co?
Zapisane
Marta
UÂżytkownik

Wiadomości: 212



« Odpowiedz #74 : Kwiecień 11, 2011, 17:15:23 »

ArtykuÂł z HiJ jest juÂż w sieci (ale bez tabelek).
http://www.hij.com.pl/niepewny-byt-ogierow/
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

pinsiont-twarzy-greya opowiadamy mojeprzysmaki klubbeardedcollie weganizm