wyniki z Bogus³awic
http://ozhk-lodz.pl/new/index.php?option=com_content&task=view&id=105&Itemid=1amazonka80, brawo, gratulacje !!!
I Wigilia Hodowców £ódzkich w Bogus³awicach
Dnia 22 grudnia Stado Ogierów w Bogus³awicach go¶ci³o hodowców koni z województwa ³ódzkiego. Powodem wizyty licznie zebranego grona „koniarzy” by³y zbli¿aj±ce siê ¶wiêta, które postanowiono uczciæ w typowo „koniarski” sposób – organizuj±c tego dnia kilka imprez zwi±zanych z hodowl± koni.
Pierwszym punktem niezwykle napiêtego programu by³o szkolenie dotycz±ce pokroju i aktualnych trendów w hodowli koni zimnokrwistych przeprowadzone przez kierownika WZHK w Bia³ymstoku i przewodnicz±cego Komisji Ksi±g Stadnych Polskiego Konia Zimnokrwistego mgr in¿. Wies³awa Niewiñskiego. Nale¿y w tym miejscu podkre¶liæ, ¿e jest to pierwsze z cyklu szkoleñ, które ma zamiar zorganizowaæ OZHK £ód¼ w 2010 roku. Wkrótce w prezes TKHK Opoczno i sekretarz OZHK £ód¼ W³odzimierz Skorupski rozpoczyna szkolenia dotycz±ce rozrodu koni i okresu oko³oporodowego klaczy hodowlanej. Ponadto potrzebê przeprowadzenia szkolenia odno¶nie pokroju i aktualnych trendów w hodowli koni szlachetnych zauwa¿yli tak¿e hodowcy tej grupy koni.
Kolejnym punktem programu by³o premiowanie ¼rebi±t ras szlachetnych z rocznika 2009, a wiêc sysaków i odsadków. Jak wiadomo impreza ta zosta³a po pierwszy raz przeprowadzona na terenie OZHK £ód¼ i w stosunku do niej mo¿e siê pojawiæ kilka zastrze¿eñ, jednak najwa¿niejsze jest to, ¿e w ogóle w tym roku siê odby³a. Ostatecznie spo¶ród zg³oszonych 15 ¼rebi±t dojecha³o 11 z rejonów po³udniowych województwa ³ódzkiego. Konie te by³y bardzo ró¿nej jako¶ci, na co zwróci³a zreszt± uwagê komisja. Obradowa³a ona w nastêpuj±cym sk³adzie: kierownik OZHK Warszawa mgr in¿. Beata Karpeta, dyrektor SO Bogus³awice mgr in¿. Tadeusz G³oskowski oraz kierownik OZHK Kielce Wojciech Semik. ¬rebiêta oceniane by³y w skali 20 punktowej, za cztery elementy: typ, pokrój, zdrowie i rozwój oraz ruch. Najwiêksze uznanie (nie tylko komisji) wzbudzi³y konie pana Miros³awa Janika i pani Agnieszki Zaremby. Trzeba zreszt± powiedzieæ, ¿e ca³kowicie zas³u¿enie, gdy¿ przywiezione przez nich ¼rebiêta wyró¿nia³y siê zdecydowanie in plus na tle innych koni praktycznie pod ka¿dym wzglêdem. Widaæ by³o, i¿ s± efektem ¶wiadomego doboru hodowlanego, ponadto by³y w doskona³ej kondycji i zosta³y perfekcyjnie przygotowane do wystawy (co jak wiadomo w przypadku takich maluchów nie jest ³atwe). Z tego powody inny wynik ni¿ zwyciêstwo ich podopiecznych by³by po prostu niesprawiedliwy.
I tak pierwsze miejsce uzyska³a Lady Diablotka m hodowli i w³asno¶ci Agnieszki Zaremby, córka nieod¿a³owanego ogiera Diabe³ek m (jeden z lepszych potomków Greya m) znanego ze startów w konkurencji WKKW pod Bogus³awem Owczarkiem. Ze strony ¿eñskiej klaczka ta jest córk± klaczy Lady m po Drops m. Klaczka ta wygl±da obiecuj±co i przysz³o¶ci powinna zasiliæ stado podstawowe pani Agnieszki Zaremby. Godne podkre¶lenia jest to, i¿ jest to kolejny tegoroczny sukces tej hodowczyni m³odego pokolenia (klacz £a Prima pozostawi³a po sobie bardzo dobre wra¿enie na III Wojewódzkim Premiowaniu ¬rebi±t W Klêku). Drugie miejsce przypad³o klaczce Imed¿in Pro sp hodowli i w³asno¶ci pana Miros³awa Janika, córce Oldenburskiego ogiera Pro Savage. Poniewa¿ po tym reproduktorze znajdowa³o siê jeszcze jedno wysoko oceniony ¼rebiê (Diana – V-VI miejsce) nale¿a³oby w tym miejscu po¶wiêciæ parê s³ów temu ogierowi. Pro Savage old jest synem ogiera Pilox westf (po Pilot) i klaczy Sarina old po Goldsttern han. Zosta³ wyhodowany przez znanego hodowcê, a obecnie trenera Kadry Polski w skokach Rudigera Wassibauera. Jest to koñ uznany i sprawdzony jako reproduktor w hodowli koni oldenburskich, który stacjonowa³ wcze¶niej w stadninie pañstwa Siergiejów w ¯elichowie, a obecnie stanowi u Miros³awa Janika w Rudzie. Jego potomstwo jest zwykle ciemno umaszczone, o dobrym ruchu, w wyra¼nym typie uje¿dzeniowym, co zreszt± by³o widaæ po sztukach przyprowadzonych przed komisjê. Trzecie miejsce przypad³o klaczce Bira sp w³asno¶ci Miros³awa Janika, potomkini ogiera Sir Robin sp. Godne podkre¶lenia jest to, i¿ jest to kolejny tegoroczny sukces hodowlany tego ogiera, który startuje w konkursach skokowych najwy¿szej rangi z Mistrzostwami Polski w³±cznie. Bior±c pod uwagê jego doskona³y rodowód (Robin II Z han i Sankcja xo – Mistrzostwa Polski w skokach) oraz osi±gniêcia jego nielicznego potomstwa (na premiowaniu ¼rebi±t w Klêku ¶wietnie zaprezentowa³a siê klacz Czandra sp) jest on stanowczo za ma³o wykorzystywany jako reproduktor. Ciekawym ¼rebiêciem by³ tak¿e potomek ogiera Rashim m ogierek Zorba jednak zajêcie wy¿szego miejsca ni¿ 4 uniemo¿liwi³a mu fatalna prezentacja konia. Szczególne z³e wra¿enie na komisji zrobi³ fakt i¿, z matk± ¼rebiêcia biega³ syn hodowcy, a senior by³ zmuszony u¿eraæ siê z wyj±tkowo niesfornym, kompletnie nieprzygotowanym maluchem. Odno¶nie pozosta³ych ¼rebi±t zwraca³a obecno¶æ dwóch tarantów hodowli i w³asno¶ci Magdaleny Miszteli, konie tej ma¶ci s± siê obecnie rzadko¶ci±.
Podsumowuj±c – tylko ¼rebiêta bêd±ce efektem ¶wiadomych kojarzeñ, w wyra¼nym wierzchowym typie (najlepiej po rodzicach sprawdzonych w sporcie) maj± szansê na zajmowanie wysokich miejsc na tego typu imprezach. Ponadto nasze pupilki musz± byæ naprawdê dobrze przygotowane i pokazane. Dopiero po³±czenie tych wszystkich elementów gwarantuje sukces. Jak podkre¶li³a kierownik naszego OZHK je¶li chodzi o prezentacje koni widaæ ju¿ zdecydowan± poprawê, jednak chcia³oby siê, aby ludzi dobrze przygotowuj±cych konie na wystawy by³o znacznie wiêcej. Cieszy fakt, i¿ na premiowanie zg³osi³a siê liczna grupa hodowców (na dwa tygodnie przed terminem by³o 15 koni szlachetnych), z których wiêkszo¶æ dojecha³a. Miejmy nadziejê, ¿e tego typu imprezy, które s± podstaw± selekcji hodowlanej bêd± siê w naszym województwie dalej siê rozwijaæ.
Nastêpnie przyst±piono do oceny ¼rebi±t zimnokrwistych, których przed komisj± stanê³o piêæ. Oceniano je równie¿ za te same elementy, co ¼rebiêta szlachetne, przed komisj± w podobnym sk³adzie, z t± ró¿nic±, ¿e Tadeusza G³oskowskiego zast±pi³ Wies³aw Niewiñski. W przypadku ¼rebi±t zimnokrwistych komisja zwróci³a uwagê na fakt, i¿ wszystkie ¼rebiêta s± niezwykle wyrównane, doskonale przygotowane i pokazane i wyró¿nienia nale¿± siê tak naprawdê wszystkim hodowcom, o czym ¶wiadczy³y minimalne ró¿nice punktowe miêdzy osobnikami. Ponadto Wies³aw Niwiñski podkre¶li³, ¿e takie sztuki chcia³oby siê ogl±daæ na ka¿dym premiowaniu.
Pierwsze miejsce przypad³o ogierkowi Bumelant z, stanowi±cemu w³asno¶æ Bogdana Piechurowskiego z Kletnii. Ogierek jest potomkiem sztumskiego ogiera Su³tan (zbonitowanego na 85 punktów) z i klaczy Bumia z po Gourmet z. niem. Drugie miejsce przypad³o klaczce Elana z, Ulepek z, Elana z, po Unique du Mount ard., hodowli i w³asno¶ci Moniki Klinke, która nale¿y od lat do wyró¿niaj±cych siê hodowców koni zimnokrwistych województwa ³ódzkiego (notabene na terenie jej gospodarstwa odbywa³o siê w tym roku premiowanie ¼rebi±t zimnokrwistych z roczników 2007 i 2008). Trzecie miejsce egzequo zajê³y Elita z, Ulepek z, Elma z, po Bertram z. niem., hodowli i w³asno¶ci Moniki Klinke i Sabrina z sztum., po Pigwan z sztum, Strza³ka z. sztum po Jupiter z. Sztum Waldemara Sochy z Nowego Jasienia.
Ostatnim i zdecydowanie najprzyjemniejszym punktem programu by³a ¶wietnie przygotowana przez pracownice stada wigilia. Nie zabrak³o niczego. By³ op³atek, ¶wi±teczne ¿yczenia, doskona³e, smakowicie przyrz±dzone i piêknie podane wigilijne wiktua³y i przede wszystkim wspania³a, ¶wi±teczna atmosfera. Zabawa by³a wy¶mienita, a dyskusjom i ¿artom nie by³o koñca. W pewnym momencie rozochocone towarzystwo przyst±pi³o do chóralnych ¶piewów, a poniewa¿ repertuar „wodzirejów” odbiega³ zdecydowanie od ¶wi±tecznych kolêd wzbudzi³ powszechn± wrêcz weso³o¶æ. W tak radosnej atmosferze go¶cie rozjechali siê do domów obiecuj±c sobie, ¿e na pewno wróc± tu za rok!
P.S. W kwietniowym numerze Hodowcy i Je¼d¼ca uka¿e siê artyku³ odno¶nie imprezy (styczniowy siê numer zosta³ ju¿ niestety z³o¿ony do druku) pozdrawiam i samych sukcesów hodowlanych w nowym roku!